Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 01:06

Najem okazjonalny, czyli jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Wakacje właśnie dobiegły końca, a wraz z początkiem września rozpoczął się gorący okres na rynku nieruchomości, w którym wiele osób - zwłaszcza studentów - poszukuje mieszkania na kolejny rok. Wprawdzie wynajęcie mieszkania może wydawać się rzeczą prostą, jednakże jeśli się temu bliżej przyjrzeć, to należy dojść do wniosku, że znalezienie dobrego najemcy wcale nie jest sprawą łatwą. W sytuacji, gdy mamy wynająć mieszkanie obcej dla nas osobie, szukamy różnych sposobów zabezpieczenia naszych interesów, zwłaszcza możliwości usunięcia niechcianego lokatora, jeżeli kontynuowanie umowy najmu uznamy za niemożliwe.

W tej sytuacji pewnym rozwiązaniem może być zastosowanie instytucji tzw. najmu okazjonalnego, która jest szczególnym rodzajem umowy najmu, uregulowanym w przepisach ustawy o ochronie praw lokatorów. Zawierając taką umowę, wynajmujący zyskuje możliwość pozbycia się uciążliwego lokatora niemal „od ręki” i to nawet jeżeli eksmitowanym miałaby być kobieta ciężarna, małoletni, nawet jeżeli eksmisja miałaby nastąpić w tzw. okresie ochronnym, tj. od 1 listopada do 31 marca.

Aby jednak skorzystać z dobrodziejstwa najmu okazjonalnego, konieczne jest spełnienie, przy zawieraniu umowy, kilku warunków. Przede wszystkim umową tą mogą być objęte jedynie lokale przeznaczone na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Nie będzie zatem można jej wykorzystać w przypadku najmu lokalu przeznaczonego na prowadzenie działalności gospodarczej, np. na biuro. Właściciel wynajmowanego lokalu musi być osobą fizyczną i to nie prowadzącą działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. Umowa nie może także zostać zawarta na czas dłuższy niż 10 lat. Do umowy powinno zostać także dołączone oświadczenie najemcy – złożone w formie aktu notarialnego – w którym poddaje się on egzekucji wprost z tego aktu i zobowiązuje do opróżnienia i opuszczenia lokalu w terminie wskazanym przez wynajmującego. Z uwagi na to, że najem okazjonalny ma stanowić swoisty substytut postępowania eksmisyjnego, najemca musi także wskazać inny lokal, w którym będzie mógł zamieszkać w razie egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu oraz przedstawić oświadczenie właściciela tego lokalu (lub osoby posiadającej do niego tytuł prawny) potwierdzające, że wyraża on zgodę na to, aby najemca zamieszkał w ich lokalu, jeżeli doszłoby do egzekucji. Na koniec, aby było możliwe skorzystanie z ochrony, którą niesie ze sobą umowa najmu okazjonalnego, konieczne jest zgłoszenie faktu rozpoczęcia najmu w urzędzie skarbowym, a tym samym opłacanie stosownego podatku od najmu. W razie nie zachowania któregokolwiek z powyższych warunków umowa najmu, nawet jeżeli zostanie zatytułowana umową najmu okazjonalnego, i nawet jeżeli intencją obu jej stron będzie nadanie jej skutków przewidzianych dla umowy najmu okazjonalnego, będzie to zwykła umowa najmu i nie będzie możliwe skorzystanie z przewidzianych ułatwień. Jeżeli zatem wynajmujący będzie chciał usunąć ze swojego mieszkania niewygodnego najemcę, będzie musiał przeprowadzić stosowne postępowanie eksmisyjne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ