Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 27 lutego 2024 00:07
Reklama

Żoliborz w czołówce najbezpieczniejszych dzielnic. To dobra wiadomość, ale jest też zła

Jaka jest najbezpieczniejsza dzielnica Warszawy? Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował policyjne dane, z których wyłania się obraz każdej ze stołecznych dzielnic pod względem bezpieczeństwa. Żoliborz jest jedną z bezpieczniejszych dzielnic w Warszawie. Niepokoić może równie istotna statystyka, dotycząca pracy żoliborskich policjantów.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym jakie przestępstwa są najczęściej popełniane,
- na jakim poziomie kształtuje się wykrywalność przestępstw przez żoliborskich policjantów.

Stołeczny Urząd Statystyczny opublikował dziewiętnastą edycję publikacji pt. „Panorama dzielnic Warszawy”. Publikacja prezentuje dane statystyczne za 2021 r. charakteryzujące sytuację demograficzną oraz społeczno-gospodarczą dzielnic m.st. Warszawy i stanowi uzupełnienie Rocznika Statystycznego Warszawy.

W porównaniu do poprzedniego roku przestępczość w Warszawie wzrosła. W ciągu jednego dnia zgłaszanych było 135 różnego rodzaju przestępstw. W skali całego roku daje nam to 49,4 tys. przestępstw co stanowi 40,9% ogółu przestępstw stwierdzonych w województwie mazowieckim.

Najwięcej odnotowano przestępstw kryminalnych (72,2 proc.) i gospodarczych (21,3 proc.). W porównaniu do poprzedzającego roku, w 14 dzielnicach odnotowano wzrost liczby przestępstw stwierdzonych przez Policję; najwyższy w dzielnicy Bielany (o 81,0%). W 4 dzielnicach odnotowano ich spadek, największy na Ursynowie (o 19,6%).

Najbezpieczniejsza dzielnica Warszawy. Policjanci z Żoliborza najmniej skuteczni

Największą liczbę przestępstw odnotowano w Śródmieściu. Było ich 7,7 tys. co stanowi 15,6 proc ogółu. Według przedstawionych statystyk najbezpieczniej jest w Wesołej, Rembertowie, Wilanowie i na Żoliborzu, gdzie zarejestrowano 1,8 proc. ogółu przestępstw.

Choć Żoliborz jest w czołówce stołecznych dzielnic, w których odnotowano najmniej przestępstw to niepokoić może inna, równie ważna statystyka. Najwyższą skutecznością w wykrywaniu sprawców przestępstw mogą pochwalić się policjanci z Pragi Północ (62,3 proc.). Najniższą skuteczność mają policjanci z Żoliborza (38 proc.).

Jako przestępstwa popełniane najczęściej wskazuje się:

- przestępstwo przeciwko mieniu (60 proc.)
- przestępstwo naruszające przepisy karne wynikające z tytułu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (11 proc.)

W porównaniu z poprzednim rokiem według rodzaju popełnianych przestępstw najwyższy wzrost odnotowano w kategorii przestępstw przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego (więcej o 51,9 proc.) i wymiarowi sprawiedliwości (o 28,1 proc.). Natomiast największy spadek – w kategorii przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi oraz życiu i zdrowiu (mniej odpowiednio o 34,5 proc., 28,4 proc. oraz 25,2 proc.).

Przeczytaj również: Policja uprzykrza życie mieszkańcom. Jak tłumaczy się komendant żoliborskiego komisariatu?

W trakcie Komisji Infrastruktury i Bezpieczeństwa przewodniczący rady zwracał, że sednem dyskusji na temat działań policji powinno być to, co przekazują mieszkańcy, a także przedstawienie przykładów złego traktowania przez policję. Kluczowe w całej sprawie są też uciążliwości jakie na co dzień generują mundurowi. Tu wymieniany jest m.in. helikopter  „zawieszony nad budynkami i wywołujący ogromny hałas przez dłuższy czas, który uniemożliwiał wielu osobom prowadzenie lub uczestniczenie w różnych zajęciach. Kolejnym przykładem może być obecność dużej liczby furgonetek policyjnych stojących codziennie na ul. Mickiewicza i w jej pobliżu w sposób, za który każdy inny kierowca otrzymałby mandat.”

1
1

2
2


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 11°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 15 km/h