Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 05:23

Jakie książki żoliborzanie czytają najchętniej?

59 366 książek, 13 432 audiobooków i 38 e-booków – tyle liczy księgozbiór Biblioteki Publicznej na Żoliborzu. Największym zainteresowaniem wśród czytelników żoliborskiej biblioteki cieszą się kryminały.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym jaki konkretnie tytuł najchętniej czytają mieszkańcy dzielnicy,
- ile książek wypożyczył rekordzista.

W ostatnich latach na polskim rynku wydawniczym największą popularnością cieszą się kryminały – najpierw te norweskie, a później polskie. Żoliborz nie jest wyjątkiem. Według statystyk to właśnie po kryminały najchętniej sięgają mieszkańcy dzielnicy. Autorzy książek z tego gatunku, to dziś topowe nazwiska. Takim przykładem jest Remigiusz Mróz, którego książki żoliborzanie czytają najchętniej już od 3 lat. Na Żoliborzu najczęściej wypożyczaną książką wśród dorosłych jest obecnie „Projekt Riese” Remigiusza Mroza, a dla dzieci „Tajemnica urodzin” Martina Widmarka.

Kierując się trendami, żoliborscy bibliotekarze uzupełniając księgozbiór dokupują tytuły z gatunku kryminał, sensacja, thriller czy powieść detektywistyczna.

Przeczytaj również: Autor serii “To o czym dorośli Ci nie mówią”: Książki, które piszę są antypodręcznikami

Kto i ile czyta w dzielnicy?

38 proc. Polaków deklaruje, że w ciągu ostatniego roku przeczytało co najmniej 1 książkę. Uwzględniając dane z pierwszego półrocza tego roku, w okresie od stycznia do czerwca każdy mieszkaniec statystycznie przeczytał lub odsłuchał 2,7 książki.

Sytuacja nieco lepiej wygląda, jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie liczbę zapisanych do biblioteki czytelników. „Aktywnie korzystających z żoliborskiego księgozbioru jest 7940 czytelników. W omawianym okresie wypożyczyli oni średnio ok. 17,6 tytułów na osobę. Na Żoliborzu najchętniej czytają ludzie młodzi, osoby w średnim wieku oraz seniorzy” – informuje dzielnica.

Rekordzista do końca czerwca wypożyczył 162 książki. To osoba pomiędzy 20 a 24 rokiem życia. Drugim pod względem wypożyczonych książek największym molem książkowym w dzielnicy jest seniorka z 149 przeczytanymi tytułami. Osobą z trzecim najlepszym wynikiem jest czytelniczka nie starsza niż 19 lat. W pierwszym półroczu dokonała 141 wypożyczeń. Niewiele mniej czytają osoby w grupie wiekowej 45-60 lat – tutaj rekordzistką jest czytelniczka, która przeczytała 130 książek.

10 czytników e-booków dostępnych do wypożyczenia

- Czytelnictwo ma znaczący wpływ na rozwój kultury czemu dowodzą usatysfakcjonowani czytelnicy, którzy są najlepszymi rzecznikami biblioteki żoliborskiej. Oferta naszej biblioteki dobierana jest tak, aby odpowiadać na potrzeby różnych grup społecznych mieszkańców. Staramy się stale poszerzać nie tylko nasz księgozbiór, ale także wprowadzać nowatorskie rozwiązania. Chcemy także zapewnić atrakcyjną  ofertę dla młodszego pokolenia, które preferuje dostęp cyfrowy do źródeł – mówi Małgorzata Kocot, dyrektor Biblioteki Publicznej Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Łącznie czytelnicy w I półroczu wypożyczyli do domu 128 873 pozycji bibliotecznych, na miejscu skorzystali z 24 468 woluminów, a gry planszowe zostały udostępnione 60 razy. Żoliborzanie chętnie korzystają także z książek dostępnych online. Za pośrednictwem aplikacji Legimi oraz Ibuk Libra biblioteka udostępniła 4022 książek i audiobooków. Dla tych, którzy nie dysponują własnym urządzeniem zapewnia dostęp do 10 czytników e-booków.

Przeczytaj również: Jak wyglądały Bielany w XIX wieku? Rozmowa z autorem warszawskiego kryminału „Awans”


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: 15°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h