Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 19 czerwca 2024 13:15

[Tydzień sportu] Rowerem z Żoliborza. Trzy trasy dla każdego

Rowerem z Żoliborza, ale i do pracy, sklepu czy szkoły. Coraz więcej osób korzysta z rowerów. Według Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych 80 proc. Polaków jeździ w sezonie na rowerze. Przygotowaliśmy dla Was 3 trasy rowerowe o różnym stopniu trudności. Sprawdź, gdzie z Żoliborza można pojechać na wycieczkę rowerem.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- opisy proponowanych tras rowerowych,
- znajdziesz ślady GPX do pobrania do swojej nawigacji rowerowej.

Gdzie rowerem z Żoliborza?

Wszystkie proponowane wycieczki zaczynają się na placu Wilsona. Dlatego, że jest to centralne miejsce na Żoliborzu, a dodatkowo znajduje się tu stacja metra, którym przemieszczają się mieszkańcy z innych dzielnic, niekiedy również z rowerami. Ten przewodnik jest skierowany również dla nich i Waszych znajomych, którzy nie mieszkają na Żoliborzu, a chcieliby z Wami wyruszyć w jedną z zaproponowanych przez nas wypraw.

Przeczytaj również: Co z korytarzem rowerowym do centrum?

Plac Wilsona – Nieporęt (J. Zegrzyńskie) - Plaża w Ryni - 60 km w obie strony

To w ostatnich latach szczególnie popularny kierunek wszystkich miłośników jednośladów. Dużym plusem jest to, że nie trzeba poruszać się ruchliwymi ulicami. Dodatkowo, praktycznie przez całą drogę jedziemy w przepięknych okolicznościach natury jakie daje na Kanał Żerański.

Startujemy z placu Wilsona, skąd ulicą Krasińskiego udajemy się w kierunku Centrum Olimpijskiego obok którego przejeżdżamy. Dalej ścieżką rowerową jedziemy na most Grota-Roweckiego. Cały czas jedziemy ścieżką rowerową wytyczoną rampami aż do Pętli autobusowej Żerań FSO. Następnie przecinamy Modlińską i odbijamy w ulicę Elektronową i jedziemy między bocznicami torami kolejowymi asfaltową drogą. Następnie przecinamy Marywilską wjeżdżamy w Proletariatczyków, z której odbijamy w lewo na drogę gruntową. Mały raj dla graveli i rowerów MTB. Na miejskich rowerach ubitym szutrem też bez problemu można dojechać.

Wzdłuż kanału dość licznie rozsiadają się zwykle wędkarze, którzy na miejsce dojeżdżają samochodem. Kanałem z kolei co jakiś czas przepływają różnego rodzaju łódki czy kajakarze. Za mostem w ulicy Cieślewskich wyjeżdżamy na drogę. Uwaga, poruszają się nią też samochody. To krótki fragment asfaltowy o niewiele ponad kilometrowej długości. Później znowu wracamy na szuter.

Dojeżdżamy do Kobiałki, gdzie przejeżdżamy przez most na drugi brzeg kanału. Jest tam m.in. skatepark, ale co ważne, to od tego miejsca zaczyna się szeroka asfaltowa ścieżka rowerowa. Wymarzone miejsce dla rolkarzy i rowerzystów. Jadąc nią ma się nieodparte wrażenie, że przemierzamy rowerową autostradę. Wzdłuż drogi dla rowerów rozciąga się chodnik dla spacerowiczów oraz ławki, na których można odpocząć.

Po drodze mijamy stacje do samodzielnej naprawy rowerów.

Po niewiele ponad godzinie dojeżdżamy do Nieporętu skąd można ścieżką rowerową udać się przez Białobrzegi do plaży w Ryni. Tam można napełnić puste żołądki i podładować baterie by wrócić tą samą drogą, którą się jechało.

Łącznie w obie strony do Nieporętu i z powrotem na Żoliborz trasa liczy 60 km.

Plik GPX do pobrania po kliknięciu tutaj.*

Przeczytaj również: 4 rady jak jeździć rowerem zgodnie z przepisami

Plac Wilsona - Rezerwat Ławice Kiełpińskie, Jabłonna – Trasa w obie strony liczy niewiele ponad 35 km

Łatwa trasa i nieco krótsza poprowadzona wzdłuż Wisły.  Tu również możemy liczyć na niesamowite wrażenia jakie daje mijana przez nas przyroda. Sam rezerwat jest drugim co do wielkości, zaraz po Lesie Kabackim, rezerwatem na Mazowszu. Można spotkać tu kolonie rybitw, dzikie kaczki, tracze, mewy, sieweczki a nawet zimorodka.

Ponownie ruszamy z Placu Wilsona i kierujemy się ulicą Krasińskiego w stronę Centrum Olimpijskiego. Następnie jedziemy ścieżką rowerową wzdłuż Wybrzeża Gdyńskiego aż do mostu Marii Skłodowskiej Curie. Za mostem od razu kierujemy się do koryta Wisły przez park Picassa. Stamtąd już przemieszczamy się po wale przeciwpowodziowym mijając dzikie plaże i bobrowsko.

Trasa kończy się u bram Parkowego Pałacu.

Plik GPX do pobrania po kliknięciu tutaj. *

Plac Wilsona – Lasek na Kole 19 km Łatwy

Z placu Wilsona, kierujemy się na Kępę Potocką, którą objeżdżamy również po bielańskiej stronie robiąc pętle. Z parku przemieszczamy się ścieżka rowerową wzdłuż trasy AK do parku Kaskada, skąd szlak rowerowy prowadzi do bazarku przy Włościańskiej. Tam przecinamy Żelazowską i jedziemy dalej ścieżką odseparowaną od trasy S8. Droga jest prosta i nie ma dość dużego ruchu. Na wysokości ulicy Powązkowskiej przejeżdżamy na bielańską i bemowską stronę skąd kładką zjeżdżamy do Lasku na Kole.

Trasa jest szybka i łatwa. Poradzą sobie nawet użytkownicy rowerów miejskich.

Plik GPX do pobrania po kliknięciu tutaj. *

Przeczytaj również: Czy mogę przewozić rower w autobusie?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 30°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 17 km/h