Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 13:32

Więcej różowych skrzyneczek w dzielnicy. Do akcji dołączają wszystkie szkoły na Żoliborzu

Celem akcji jest walka z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o akcji jaką jest różowa skrzyneczka,
- rosnącej liczbie skrzynek nie tylko w Warszawie, ale i na Żoliborzu

Różową skrzyneczkę można rozpoznać po jej kolorze. Znajdziemy w niej tampony, podpaski czy nawilżone chusteczki. W całej Polsce takich skrzyneczek są już 4 tysiące. Pierwsza skrzyneczka zawisła w przestrzeni publicznej w 2019 roku w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu.

Od tamtej pory fundacja nawiązała współpracę z licznymi instytucjami oraz samorządami w tym również z warszawskim. W maju 2021 roku pisaliśmy, że w Warszawie jest już 70 skrzyneczek. Ich liczba w ciągu niecałego roku urosła do ponad 320.

Od maja więcej skrzyneczek pojawiło się również na samym Żoliborzu. Wówczas informowaliśmy o dołączeniu do akcji przez Szkołę Podstawową nr 68 im. Artura Oppmana, gdzie skrzyneczka pojawiła się z inicjatywy rodziców. Było to w dzielnicy swojego czasu pierwsze i jedyne miejsce z różową skrzyneczką.

Przeczytaj również: Coraz więcej różowych skrzyneczek w Warszawie. Jedna pojawiła się nawet na Żoliborzu

O dołączenie do akcji pozostałych szkół na Żoliborzu również w maju zabiegała Marta Szczepańska, radna Żoliborza z ramienia Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze składając interpelację. „W ramach rozbudowy sieci miejskich punktów środków higienicznych dla osób menstruujących wnioskuję o umieszczenie w szkołach oraz najważniejszych instytucjach dzielnicowych (jak Urząd Dzielnicy, Ośrodek Pomocy Społecznej, Przychodnie Zdrowia, Ośrodek Sportu i Rekreacji) punktów z podpaskami i tamponami" – apeluje radna.

Skrzynki we wszystkich szkołach na Żoliborzu

Jak podkreśla Szczepańska, akcja jest ważna ze względu na ubóstwo menstruacyjne, które dotyka nawet 4 proc. Polek. „Ponadto pomaga oswoić wciąż wstydliwy i trudny dla młodzieży temat menstruacji wśród członków naszego społeczeństwa, pokazuje równość pomiędzy płciami, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Dostępność darmowych, podstawowych środków higienicznych - podpasek i tamponów powinna być standardem w XXI wieku w stolicy Polski” – uważa Marta Szczepańska.

Teraz Urząd Dzielnicy poinformował, że we wszystkich żoliborskich szkołach pojawiły się różowe skrzyneczki. „Dzięki tej inicjatywie dziewczęta mają dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w szkołach” – informuje dzielnica. Łącznie na Żoliborzu jest teraz 14 skrzyneczek.

Różowe skrzyneczki mogą pojawić się z inicjatywy każdego z nas. Wystarczy skontaktować się z za pośrednictwem Facebooka czy e-maila z przedstawicielami inicjatywy.

Przeczytaj również: Różowe skrzyneczki pojawiły się na Bielanach. Mają pomóc kobietom w czasie miesiączki


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ