Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 20:49

Remont dwóch żoliborskich ulic, inwestycje oświatowe i pieniądze na Dom Kultury. Budżet Żoliborza na 2022 rok

W czwartek stołeczni radni uchwalili budżet Warszawy. Żoliborz dostał więcej niż zapowiadano.

W tym artykule przeczytasz m.in.o:

  • jakie inwestycje w najbliższym czasie będą realizowane na terenie Żoliborza?
  • ile pieniędzy na inwestycje w przyszłym roku będzie miał Żoliborz?

W październiku, kiedy opublikowano projekt budżetu Warszawy, informowaliśmy, że Żoliborz na inwestycje otrzyma 15 mln złotych. Mimo że prezydent Warszawy podczas sesji podkreślał, że jest to jeden z najtrudniejszych budżetów, to po autopoprawkach kwoty na inwestycje w dzielnicach znacząco urosły.

Przeczytaj również: Boisko przy Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego czeka remont

Trudną sytuację finansową miasta tłumaczono szalejącą inflacją, wysokimi cenami dostaw gazu i prądu oraz wprowadzeniem Polskiego Ładu, który w ocenie ratusza powoduje straty w dochodach miasta na poziomie niemal 1 mld zł, a w latach następnych w kwocie niemal 1,5 mld zł.

Dochody miasta wyniosą̨ 19,1 mld zł, wydatki 20,844 mld zł, planowany deficyt to 1,744 mld zł.

Burmistrz zapowiada: „Inwestycyjnie będzie się działo na Żoliborzu”

Po ponad 9 godzinach obrad radni uchwalili budżet Warszawy. Ostatecznie Żoliborz na inwestycje otrzyma 20,1 mln złotych, do których przygotowania rozpoczną się już w przyszłym roku. Tak będzie w przypadku Żoliborskiego Domu Kultury. W 2022 roku urząd zapowiada prace przygotowawcze do adaptacji budynku przy ulicy Śmiałej na potrzeby działalności placówki. W kolejnym roku 8 mln złotych, które rada przyznała dzielnicy ma być przeznaczone na przebudowę budynku.

Przeczytaj również: Co z rondem u zbiegu ulicy Rydygiera i Przasnyskiej na Żoliborzu?

W tym roku prace przygotowawcze w postaci wykonania projektów i niezbędnej dokumentacji do rozpoczęcia robót prowadzone będą również w sprawie Środowiskowego Domu Samopomocy, który ma powstać przy ulicy Izabeli. Na to zadanie zapisano 05, mln złotych. W listopadzie rozstrzygnięto konkurs architektoniczny, który wygrała pracownia EMA STUDIO z Warszawy.

Przeczytaj również: Ulica na Żoliborzu Oficerskim do remontu

Tzw. prace przygotowawcze będą prowadzone w sprawie budowy zespołu przedszkolno-żłobkowego na Żoliborzu Artystycznym oraz drogi zapewniającej dojazd do placówki.

Przyszły rok upłynie nie tylko pod znakiem przygotowań do inwestycji, ale także do prac budowlanych. W przyszłym roku mają rozpocząć się prace przy remoncie boiska przy Szkole Podstawowej nr 267 oraz przy budowie hali pneumatycznej na boisku Szkoły Podstawowej nr 392.

Dzielnica zapowiada również prace na Żoliborzu Oficerskim. Tam w przyszłym roku ma być przeprowadzony remont ulicy Śmiałej na odcinku od ulicy Generała Zajączka do alei Wojska Polskiego. Trwa właśnie przetarg na wykonanie prac, który ma zakończyć się tuż po nowym roku 3 stycznia. Jak informuje żoliborski urząd, w listopadzie udało się wyłonić wykonawcę projektu również na drugi odcinek – od al. Wojska Polskiego do ul. Hauke-Bosaka. Na wykonanie tej części ulicy Śmiałej, Rada Miasta przyznała dodatkowe środki w wysokości 5,5 mln zł. 

W ciągu dwóch najbliższych na Żoliborzu będzie miała miejsce przebudowa ulicy Przasnyskiej na odcinku od ulicy Rydygiera do Krasińskiego. „To dodatkowe zadanie, które zostanie połączone z budową ronda na skrzyżowaniu ul. Rydygiera z ul. Przasnyską oraz przebudową ul. Przasnyskiej na odcinku od ul. Rydygiera do ul. Duchnickiej. Prace związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej, opracowaniem zakresu prac budowlanych oraz wykonanie inwestycji realizowane będą w latach 2022 i 2023” – informuje urząd dzielnicy w oficjalnym komunikacie.

Przeczytaj również: Dom Kultury na Żoliborzu. Najpierw tymczasowa siedziba, a później adaptacja budynku przy Śmiałej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ