Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 12:43

Dziś Dzień Księgarza. Podpowiadamy, które księgarnie na Żoliborzu warto odwiedzić

Niezależne księgarnie to ważne i wyjątkowe miejsca na mapie kulturalnej miasta i dzielnicy. Często są to też lokalne miejsca spotkań o wyjątkowej atmosferze. Dzień Księgarza jest obchodzony w Polsce od 89 lat.

W tym artykule przeczytasz m.in o:

  • dlaczego Dzień Księgarza obchodzimy 13 grudnia?
  • jakie księgarnie na Żoliborzu warto odwiedzić?

Księgarz to dziś nie tylko osoba pomagająca wybrać książki, ale też organizator wydarzeń, a księgarnia często jest małym centrum kultury.

Dziś, 13 grudnia w Polsce obchodzony jest Dzień Księgarza. Święto to kultywowane jest od 1932 roku. Wówczas na rynku książki wprowadzono nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców. W myśl przyjętej zasady, przy zamówieniu tuzina książek jednego tytułu, wydawca dodawał bezpłatnie trzynasty egzemplarz. W ten sposób księgarz otrzymywał rabat w wysokości 8,3 procenta. To właśnie dlatego przyjęto, że Święto Księgarza obchodzone będzie trzynastego dnia dwunastego miesiąca. Do dziś przetrwała jedynie tradycja tego święta bez rabatów.

Przeczytaj również: Jak wyglądały Bielany w XIX wieku? Rozmowa z autorem warszawskiego kryminału „Awans”

W ostatnich latach zmorą małych lokalnych księgarni są masowe spadki sprzedaży, za sprawą internetu. Dziś doszła pandemia, która odcisnęła piętno praktycznie na wszystkich branżach – również na księgarniach. Mimo wszystko na Żoliborzu, nadal funkcjonują lokalne księgarnie z szerokim asortymentem książek.

„Księgarnie niezależne to ważne miejsca na kulturalnej mapie stolicy. Zajmują się nie tylko sprzedażą książek, ale też organizują spotkania autorskie, debaty, koncerty, pokazy filmów. W Warszawie jest około stu takich miejsc” – informuje stołeczny ratusz.

Lokalnych księgarni z dobrym asortymentem i atmosferą nie brakuje na Żoliborzu.

Najlepsza księgarnia

To księgarnia na Żoliborzu, która działa od 1,5 roku. Znajduje się przy ulicy Cieszkowskiego. To zupełnie nowe miejsce stworzone od podstaw, w którym odnajdą się miłośnicy reportaży i fantastyki. Nie brakuje również beletrystyki oraz literatury anglojęzycznej.

W Najlepszej księgarni odbywają się również spotkania autorskie, które można śledzić na miejscu oraz za pośrednictwem facebookowej strony księgarni. Warto również zaglądać na social media Najlepszej, gdzie udostępniane są książkowe nowości i wydarzenia związane z działalnością tej kameralnej księgarni.

Przeczytaj również: [Wideo] Kryminał, którego akcja rozgrywa się na Bielanach i Żoliborzu

Moda na Czytanie - Zatrasie

W miejscu, gdzie dawnie działał Dom Książki w tym roku na nowo zagościła księgarnia co wywołało radość mieszkańców Zatrasia.

Choć Moda na Czytanie działa od maja tego roku, to w tak krótkim czasie zaskarbiła sobie serca moli książkowych swoją ofertą dobieraną przez księgarzy oraz czytelników.

Znajdziemy tu literaturę faktu, filozofię i albumy. Księgarnia może pochwalić się szerokim wyborem książek dla młodzieży i dzieci. Nie brakuje również dobrych kryminałów, fantastyki a nawet literatury pięknej.

Z kolei, Ci którzy chcieliby lepiej poznać tożsamość swojej dzielnicy lub Warszawy mogą kierować się w stronę Mody na Czytanie, bo jest szansa, że znajdą książkę, która ich zainteresuje.

Księgarnia organizuje od czasu do czasu spotkania autorskie.

Nowy Rozdział

To kameralna księgarnia mieszcząca się na Żoliborzu Południowym przy ulicy Rydygiera. Znajdziemy w niej spory wachlarz książek dla dzieci, ale także młodzieży. Nie brakuje również reportaży przenoszących do niezwykłych miejsc albo opowiadających ciekawe historie. To idealne miejsce dla rodziców, przede wszystkim dlatego, że mogą tu za jednym zamachem kupić książkę dla swojego dziecka, a także dla siebie. Dorośli znajdą tu kryminały, a także nagradzane powieści.

Księgarnia Kofifi

Znajdująca się tuż obok parku Żeromskiego księgarnia jest jednocześnie kawiarnią, a także miejscem, gdzie odbywają się zajęcia dla dzieci. W Kofifi dostaniemy książki przede wszystkim dla dzieci. Wszystkie tytuły są starannie wyselekcjonowane, a same książki mogą stanowić źródło wiedzy będąc pomocnym narzędziem w prawidłowym rozwoju dziecka. „Te, które zdecydowaliśmy się wybrać, pomagają kształtować osobowość, poszerzają wyobraźnię oraz uczą dzieci empatii i pokonywania lęków. W razie potrzeby zawsze możecie liczyć na naszą fachową pomoc w wybraniu idealnej książki dla waszego malucha” – zapewnia Kofifi znajdująca się przy ulicy Mierosławskiego.

Antykwariat przy Urzędzie

To miejsce znane chyba każdemu molowi książkowemu. Znajdziemy tu absolutnie wszystko i w dodatku w okazyjnej cenie. To co można tam znaleźć może nie jednego miłośnika zaskoczyć.

Przeczytaj również: Księgarnia na Bielanach – Gdzie kupić książkę?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 7 km/h