Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 05:00

Jaki los czeka Fort Sokolnickiego? „Jest to miejsce, w którym widzielibyśmy organizację np. koncertów i większych wydarzeń kulturalnych”

Znajdujący się w Parku Żeromskiego Fort Sokolnickiego 10 lat temu przeszedł remont i został wydzierżawiony na podstawie umowy, która kończy się wiosną przyszłego roku. Jaki plan wobec obiektu ma dzielnica i czy umowa z dzierżawcą zostanie przedłużona?

W kwietniu przyszłego roku po 10 latach kończy się umowa z obecnym dzierżawcą Fortu Sokolnickiego. „Niestety, dziesięcioletnia praktyka partnerstwa publiczno-prywatnego pokazała, że model ten się nie sprawdził. Fort Sokolnickiego stał się de facto miejscem niedostępnym dla mieszkańców Warszawy, gdzie organizowane są przede wszystkim zamknięte imprezy komercyjne, wesela itp. Obecnie fort nie jest „centrum sztuki” i stanowi jedynie uciążliwość dla okolicznych mieszkańców” – czytamy w petycji z początku września skierowanej do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego przez Stowarzyszenie Żoliborzan, które apeluje by Fort był częścią powstającego Domu Kultury na Żoliborzu.

Przeczytaj również: Park Żeromskiego. Ruszają konsultacje społeczne w sprawie zasad użytkowania i jego funkcji

Dzielnica chce odzyskać Fort dla Domu Kultury

O tym, że dzielnica podjęła kroki w sprawie Fortu informowaliśmy już na początku stycznia. Szczegółów jednak nie zdradzano, bo wówczas przygotowywane były różne koncepcje. - Chcemy, aby Fort Sokolnickiego był częścią Żoliborskiego Domu Kultury. Umowa z obecnym dzierżawcą kończy się 16 kwietnia 2022 r i nie planujemy jej przedłużać – wyjaśnia Donata Wancel, rzecznik żoliborskiego urzędu.

I dodaje: - Jest to miejsce, w którym widzielibyśmy organizację np. koncertów i większych wydarzeń kulturalnych, natomiast w zaplanowanym do przebudowy budynku przy ul. Śmiałej 21 odbywałyby się warsztaty, ćwiczenia, spotkania czy inne zajęcia grupowe dla mieszkańców z uwzględnieniem potrzeb różnych grup: seniorów, dzieci i młodzieży, obecnych i przyszłych mam, a także osób indywidualnych o ciekawych zainteresowaniach czy początkujących artystów. Jednak o ostatecznej formule funkcjonowania i proponowanej ofercie Żoliborskiego Domu Kultury chcielibyśmy, aby zadecydował jego dyrektor wspólnie z mieszkańcami dzielnicy.

Pod koniec sierpnia żoliborscy radni podjęli uchwałę w sprawie powołania instytucji kultury, która zajmowałaby się prowadzeniem Domu Kultury na Żoliborzu. Następnie muszą podjąć ją radni miejscy.

Przeczytaj również: Konflikt w sprawie powołania instytucji kultury na Żoliborzu

W jakim stanie jest Fort? To wykażą analizy

Fort Sokolnickiego jest budowlą militarną wzniesioną w połowie XIX w. jako element pierścienia fortów otaczających Cytadelę Warszawską.  W czasie Powstania Warszawskiego Fort Pełnił znaczącą rolę. Pełnił wówczas rolę szpitala polowego o czym przypomina zamieszczona na murach Fortu. W czasach zaboru rosyjskiego był nazywany Fortem Siergieja, a w 1921 roku, po przejęciu obiektu przez Wojsko Polskie jego patronem został gen. Michał Sokolnicki.

Obiekt ponad dekadę temu wyremontowanoza niecałe 20 mln. Dziedziniec zadaszono szkłem, a podłoże wybrukowano, ściany zaś pomalowano na biało, a w kaponierach zostawiono czerwoną cegłę. Od tamtego czasu pojawiły się problemy z wilgocią. W stołecznym dodatku Gazeta Wyborcza informowała, że Fort niszczeje.

„Po zakończeniu dzierżawy przeprowadzony zostanie protokolarny odbiór nieruchomości, który porównany zostanie z opisem stanu technicznego budynku z momentu jego przekazania dzierżawcy. Otrzymana po zakończeniu dzierżawy kompletna dokumentacja techniczna i budowlana (w tym także protokoły z okresowych przeglądów) posłużą do analizy zmian i oceny stanu technicznego Fortu Sokolnickiego” – tłumaczy Donata Wancel.

Przeczytaj również: 70 lat temu zakończyła się budowa Społecznego Domu Kultury, pionierskiego projektu w skali miasta


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: 15°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h