Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 kwietnia 2024 01:26

Rekrutacja do szkół średnich. Żoliborskie liceum wśród topowych liceów

Absolwenci szkoły podstawowej znają już wyniki pierwszej rekrutacji. - W roku szkolnym 2021/2022 oferta warszawskich szkół ponadpodstawowych wyniosła ponad 22 tysiące miejsc – informuje wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. To oznacza, że ponad 2 tys. uczniów nie dostało się do żadnej ze szkół.

 Sam środek wakacji, a absolwenci szkoły podstawowej myślami są w nowej szkole i klasie. To za sprawą wyników pierwszej rekrutacji, w której uczestniczyło 23 tys. absolwentów szkół średnich.

„Warszawskie szkoły łącznie w tym roku dysponowały 22 tys. miejsc. Najwięcej, bo aż ponad 15 tysięcy w liceach ogólnokształcących a w szkołach kształcących w zawodzie ponad 7 tysięcy” – informuje Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy i dodaje: „Do przyjęcia zakwalifikowano 20,4 tys. z nich, w tym ponad 500 laureatów. Ponad 7,5 tysiąca zakwalifikowanych to uczniowie spoza Warszawy.”

Teraz przyszli licealiści w terminie do 30 lipca muszą dopełnić formalności i złożyć oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty a w przypadku szkół zawodowych również zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu. W ten sposób uczniowie potwierdzają wole przyjęcia do danej placówki. Jeśli kandydat nie złoży oryginałów dokumentów w terminie nie zostanie przyjęty do szkoły.

Ostateczne wyniki i lista przyjętych oraz nieprzyjętych uczniów będzie dostępna 2 sierpnia. Wówczas pojawi się również informacja o wolnych miejscach. Dzień później, czyli 3 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca do szkół, które dysponują wolnymi miejscami.

Przeczytaj również: Rekrutacja do szkół średnich. Które liceum na Żoliborzu jest najbardziej oblegane?

Skutki reformy PiS nadal odczuwalne

W tegorocznej rekrutacji miejsca w stołecznych szkołach nie znalazło ponad 2,5 tys. uczniów. – W tegorocznej rekrutacji wzięło udział o 3 tys. więcej kandydatów niż w ubiegłym roku. Oczywiście uruchomiliśmy więcej miejsc niż w poprzednim roku. Szkoły ponadpodstawowe są już jednak przeciążone w wyniku "deformy" edukacji wprowadzanej przez rządzących i tzw. podwójnego rocznika uczniów skumulowanego jeszcze w placówkach – wyjaśnia Kaznowska na łamach stołecznego dodatku Gazety Wyborczej.

Przypomnijmy, że wedle reformy przeprowadzonej przez PiS naukę w liceum wydłużono do lat 4 zaś w technikum do 5. Oznacza to, że szkoły średnie zapełnione są podwójnym rocznikiem.

Przeczytaj również: Rekrutacja ruszyła. Którą żoliborską szkołę średnią wybrać?

Rekrutacja w pandemicznej rzeczywistości

Podczas tegorocznej rekrutacji w Warszawie, kandydaci mogli składać podanie do niezliczonej liczby szkół. Mimo to i w tym roku były szkoły, które stale są oblegane. O przyjęciu do popularnych placówek decydują minimalne różnice punktowe pomiędzy kandydatami. Najbardziej obleganymi szkołami w Warszawie były Technikum Mechatroniczne, LO im. Czackiego i LO im. Witkiewicza. W każdym z nich o jedno miejsce ubiegało się 4 chętnych.

Żoliborskie liceum ponownie znalazło się w czołówce topowych szkół. Podczas zeszłorocznej rekrutacji „Witkacy” był najbardziej obleganą szkołą w stolicy. Na 128 miejsc w całej szkole liczba chętnych ogółem wyniosła 1418 osób. Kandydatów, którzy wybrali żoliborskie liceum jaki pierwszego wybory było 493.

Jeśli chodzi o technika na Żoliborzu to najbardziej obleganą szkołą tego typu jest Technikum Elektroniczne nr 3 im. Żołnierzy Armii Krajowej “Żywiciel”. Szkoła ma 256 miejsc, chętnych pierwszej preferencji jest 291 zaś ogółem 1465 osób.

Przeczytaj również: Ranking liceów 2021. Jak wypadły szkoły na Żoliborzu i Bielanach?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h