Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 grudnia 2023 05:17

Zmiany w obwodach szkół na Żoliborzu. Część mieszkańców czuje się zawiedziona

Szkoły na Żoliborzu są przeciążone. Dzielnica chce je rozładować, ale jest grupa mieszkańców, którzy nie są zadowoleni z proponowanych zmian w rejonizacji szkół podstawowych.

Nowa placówka oświatowa przy ulicy Anny German ma być ukończona w sierpniu tego roku. Uczniowie pierwszy pełny rok szkolny spędzą w nowych murach dopiero w 2022 i 2023 roku. Wcześniej, bo prawdopodobnie od listopada lub grudnia tego roku, naukę w nowej szkole rozpoczną uczniowie klas nauczania początkowego i przedszkolaki.

Otwarcie nowej szkoły wiąże się ze zmianami rejonizacji podstawówek na Żoliborzu. Obwód Szkoły Podstawowej nr 92 pomniejszy się o Żoliborz Artystyczny i fragment Żoliborza Południowego (przyp. red. obszar pomiędzy ulicą Powązkowską a Anny German, Krasińskiego a południową granicą Żoliborza). Zmieni się również obwód Szkoły Podstawowej nr 68. Wedle proponowanego przez dzielnicę podziału, placówka przy Or-Ota pozostanie szkołą obwodową dla dzieci z tzw. Serka Żoliborskiego oraz obszaru miedzy ulicą Anny German a Broniewskiego i placem Grunwaldzkim. W wyniku nowego podziału obwód SP nr 68 powiększono o fragment pomiędzy ulicą Felińskiego a Mickiewicza.

Nowa placówka przy Anny German, czyli Szkoła Podstawowa nr 396, będzie szkołą obwodową dla dzieci z Żoliborza Artystycznego i Żoliborza Południowego z wyjątkiem budynków przy ulicy Rydygiera oznaczonych numerami 11, 11a oraz 13, 13a i 13b.

Rejonizacja szkoły przy ulicy Anny German i zmiany w rejonizacji szkół podstawowych nr 92 i 68 z Żoliborza

W jaki sposób wytyczano nowe obwody?

W utworzeniu nowych obwodów, urzędnicy z Żoliborza posłużyli się danymi meldunkowymi, na podstawie których sprawdzili potencjał konkretnych obszarów, tak by uniknąć przeludnienia danej szkoły. Jak podkreślali podczas dzielnicowej Komisji Sportu i Edukacji są to szacunki, bo część zameldowanych dzieci może nie wybrać swojej szkoły obwodowej.

Cały proces planowania i wyliczeń ma pomóc w odpowiednim dobrze wielkości obwodu do wielkości szkoły, tak żeby uniknąć funkcjonowania placówek w trybie wielozmianowym. Na przedstawionych wykresach widzimy więc, że nowa szkoła odciąży trzy obecnie funkcjonujące. Widać to na przykładzie SP 92, gdzie w wariancie przedstawiającym dotychczasowe obwody do placówki w roku szkolnym 2022/2023 uczęszczałoby ponad 1,2 tys. uczniów. W nowym podziale liczba ta zmniejsza się o połowę.

Z kolei liczba uczniów w szkole przy Anny German w chwili jej pełnego otwarcia wyniesie 800, zaś w roku szkolnym 2026/2027 wzrośnie do ponad 1,4 tys. Są to dane opracowane wyłącznie na meldunkach. Urzędnicy nie uwzględniali mieszkańców wynajmujących nieruchomości na Żoliborzu.

Kolejnym kryterium były odległości od granicy obwodu do szkoły. Urzędnicy mierzyli drogę jaką pokona dziecko od placówki do najdalszych części dzielnicy ciągami komunikacyjnymi.

Dzielnica powołuje przedszkole i szkołę podstawową przy ul. Anny German

Postulowali o budowę nowej szkoły, teraz muszą walczyć o możliwość skorzystania z niej

Nowy podział rejonizacyjny na Żoliborzu wzbudził emocje wśród mieszkańców bloków przy ulicy Rydygiera 11, 11a oraz 13, 13a i 13b. Po zmianach szkołą obwodową dla ich dzieci stanie się Szkoła Podstawowa nr 68. W marcu mieszkańcy tychże bloków apelowali do Zarządu Dzielnicy, by wzięto pod uwagę ich zdanie przy planowaniu nowych obwodów, tak aby SP 396 była szkołą obwodową dla ich dzieci.

W tej sprawie odbyło się spotkanie z Renatą Kozłowską, żoliborską wiceburmistrz.

Mieszkańcy w dyskusji podkreślali swoje zaangażowanie w pomoc w pozyskaniu środków na powstanie placówki, która sąsiaduje z ich blokami. Ponadto podnoszony był argument dystansu do poszczególnych placówek. Wykazano, że część budynków z Żoliborza Artystycznego znajduje się bliżej SP 92, dlatego w ocenie mieszkańców biorących udział we wczorajszej komisji niezasadne wydaje się obejmowanie tej części dzielnicy obwodem placówki przy ulicy Anny German. Tym bardziej, że bloki z ulicy Rydygiera, które znalazły się poza wspomnianym obwodem znajdują się w sąsiedztwie nowej szkoły.

Dodatkowo, jak zwróciła uwagę jedna z mieszkanek tzw. wykluczonych bloków, przed laty przy ulicy Rydygiera powstało przedszkole, do którego dzieci z sąsiedztwa nie mogły uczęszczać, ponieważ rekrutację zablokowano jednym rocznikiem. Podkreślała również, że nie są spełniane oczekiwania mieszkańców, którzy mieszkają i opłacają podatki w dzielnicy od prawie 10 lat, a także zabiegali o powstanie nowych placówek. „Czujemy się oszukani” – mówiła podczas swojego wystąpienia mieszkanka ulicy Rydygiera.

A co gdyby bloki z Rydygiera włączyć do obwodu placówki przy Anny German?

Artur Nawrot naczelnik dzielnicowego wydziału edukacji podczas wczorajszej komisji zwracał uwagę, że przy tworzeniu obwodów należy pamiętać o ryzku przeludnienia poszczególnych szkół albo ich wyludnienia. W przypadku, gdy dzieci z bloków przy ulicy Rydygiera 11, 11a oraz 13, 13a i 13b miałby zasilić szeregi nowej placówki przy Anny German, szkole przy Or-Ota grozi deficyt uczniów. Wówczas do placówki rok do roku uczęszczałoby niecałe 400 dzieci. Z kolei nowa szkoła w poszczególnych latach byłaby przeciążona.

Uczniowie na pierwszy dzwonek w szkole przy ulicy Anny German mogą jeszcze długo poczekać

Rozwiązanie dla mieszkańców ulicy Rydygiera

Rozwiązanie jakie zaproponowano mieszkańcom z ulicy Rydygiera 11, 11a oraz 13, 13a i 13b to przejściowe przepisy mające ułatwić dostanie się dzieciom z tych bloków do nowej szkoły.

Według zapowiedzi żoliborskich samorządowców, dzieci z zerówek będą mogły przenieść się do nowej placówki w trakcie roku szkolnego. Ponadto w szkole 68, 92 i 267 utworzone zostaną tzw. klasy Anny German. W chwili gdy SP 396 zostanie otwarta, cała klasa zostanie przeniesiona do nowej placówki. W przypadku klas 2 i 3, rodzice uczniów otrzymają ankiety, za pośrednictwem których zadeklarują gotowość przeniesienia dzieci do nowej szkoły. Powyższe ustalenia dotyczą dzieci z nowego obwodu obejmującego Żoliborz Artystyczny i Południowy, a także tych spoza czyli z 5 konkretnych bloków z ulicy Rydygiera.

Dla mieszkańców ulicy Rydygiera 11, 11a oraz 13, 13a i 13b ustalenia te mają obowiązywać przez kolejne lata w zależności od liczby uczniów uczęszczających do SP 396.

Ostatecznie dzielnicowa Komisja Edukacji i Sportu przyjęła stanowisko, wedle którego apeluje o możliwość kandydowania i uczęszczania dzieci mieszkających przy ulicy Rydygiera 11, 11a oraz 13, 13a i 13b do Szkoły Podstawowej 396.


IMG_1521
IMG_1521

anny-german-45
anny-german-45

IMG_1523
IMG_1523

IMG_1538
IMG_1538


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie duże

Temperatura: -1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 13 km/h