Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 21:48

Rejonizacja szkoły przy ulicy Anny German i zmiany w rejonizacji szkół podstawowych nr 92 i 68 z Żoliborza

Nowa szkoła przy ulicy Anny German stanie się placówką obwodową dla mieszkańców Żoliborza Artystycznego i Południowego, z wyjątkiem części mieszkańców ulicy Rydygiera.

Uruchomienie nowej szkoły przy ulicy Anny German jest niezwykle wyczekiwane przez mieszkańców Żoliborza. To największa inwestycja oświatowa w dzielnicy od lat i jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, którzy zamieszkali na nowych osiedlach wybudowanych w poprzemysłowej część Żoliborza.

Apel mieszkańców z ulicy Rydygiera

Już dziś wiadomo, że nowa placówka przy ulicy Anny German nie będzie szkołą rejonową dla wszystkich dzieci z Żoliborza Południowego. Pierwsze nieoficjalne sygnały na ten temat pojawiły się w marcu tego roku. Do mieszkańców dotarły informacje o tym, że część mieszkańców ulicy Rydygiera mieszkających po nieparzystej stronie ulicy na odcinku przebiegającym przez Żoliborz Południowy nie zostanie objęta obwodem nowej szkoły. W odpowiedzi na te informacje mieszkańcy stworzyli petycję zaadresowaną do Pani Renaty Kozłowskiej, zastępczyni burmistrza Żoliborza. Autorzy petycji apelują „o objęcie obwodem nowej szkoły adresów Rydygiera od 11 do 19 oraz Przasnyska 2.”

„Wielu z nas, jako pierwszych mieszkańców Żoliborza Południowego, latami lobbowało i apelowało o powstanie tej szkoły, to również dzięki nam, naszemu uporowi i wytrwałości, a także naszym głosom w wyborach lokalnych, w budżecie miasta znalazły się pieniądze na jej zbudowanie.” – czytamy w opublikowanej petycji, którą podpisało niemal 300 osób.

Mieszkańcy tłumaczą, że do powstającej placówki mają bliżej niż do pozostałych dwóch szkół, czyli Szkoły Podstawowej nr 92, która znajduje się na Zatrasiu i Szkoły Podstawowej nr 68 przy ul. Or-Ota.

Zobacz też: Dzielnica powołuje przedszkole i szkołę podstawową przy ul. Anny German

Dzieci z Żoliborza Południowego obecnie uczy się w SP 92 i SP 68

W placówce na Zatrasiu uczą się dzieci z Żoliborza Artystycznego, części Żoliborza Południowego, czyli obszaru pomiędzy ulicą Powązkowską, Anny German a torami kolejowymi oraz Zatrasia. Z kolei Szkoła Podstawowa nr 68 jest szkołą obwodową dla dzieci mieszkających na Żoliborzu Południowym pomiędzy ulicą Anny German, Krasińskiego i Broniewskiego, a także tzw. Serka Żoliborskiego i części Starego Żoliborza między ulicą Broniewskiego, a Felińskiego i aleją Wojska Polskiego a torami. Dziś wiadomo, że w wyniku zmian w rejonizacji część uczniów z ulicy Rydygiera pozostanie w placówce przy Or-Ota.

O nowym podziale obwodowym będą dyskutować radni dzielnicy podczas poniedziałkowej Komisji Edukacji i Sportu, która rozpocznie się o godzinie 18.00 w trybie zdalnym. w komisji udział może wziąć każdy zainteresowany mieszkaniec.

"Osoby pragnące uczestniczyć w posiedzeniu proszone są o zgłoszenie na adres mailowy:  [email protected] do dnia poprzedzającego komisję" - informuje UD Żoliborz na swojej stronie internetowej.

Jak będą wyglądały nowe obwody ?

Zakończenie prac przy budowie nowej placówki zapowiadane jest na koniec sierpnia. Jednak nie oznacza to pierwszego dzwonka dla uczniów we wrześniu tego roku.

Zanim uczniowie i przedszkolaki skorzystają z nowej placówki, niezbędne są odbiory i wyposażenie, które zajmą kilka tygodni. Jak zapowiadają władze dzielnicy, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest uruchomienie w pierwszej kolejności przedszkola oraz klas 1-3. Dzieci jednak rozpoczną naukę w nowym budynku w trakcie roku szkolnego. „Możliwe, że będzie to nawet w grudniu 2021 roku” – informował przed weekendem majowym żoliborski urząd.

Zobacz też :[Wideo]Debata Samorządowa: Nie wszystkie dzieci z Żoliborza Południowego pomieszczą się w szkole przy ul. Anny German

Jak udało nam się ustalić nowa szkoła przy ulicy Anny German będzie placówką obwodową dla dzieci z całego Żoliborza Artystycznego i Południowego z wyjątkiem ulicy Rydygiera z numerami 11, 11a oraz 13, 13a i 13b . W związku ze zmianami w rejonizacji zmniejsza się również zasięg obwodu SP 92 o Żoliborz Południowy i SP 68 o część ulicy Rydygiera. Szkoła przy ul. Or-Ota dodatkowo obejmie nieparzysty fragment ulicy Mickiewicza na odcinku od południowej granicy Żoliborza do placu Inwalidów.

Ponadto rodzice dzieci z klas pierwszych, które będą w obwodzie placówki edukacyjnej przy ulicy Anny German, będą mogli podjąć decyzję w trakcie roku szkolnego w sprawie przeniesienia dziecka z dotychczasowej do nowej szkoły.

Cały kompleks szkolny ma pełnić również funkcję lokalnego centrum

Nowe przedszkole będzie oznaczone nr 466 a SP nr 396. W nowej placówce uczniowie będą mieli do dyspozycji 33 sale lekcyjne. Część z nich będą pełniły funkcje pracowni informatycznych, meteorologicznych czy astronomicznych. Dodatkowo wewnątrz znajdą się dwie sale gimnastyczne, hala sportowa, stołówka a nawet siłowania. Na terenie szkoły powoli nabiera kształtów boisko szkolne z bieżnią i murawą. Nie zabraknie również miejsc parkingowych, które znajdą się w garażu podziemnym.

Zobacz też: Uczniowie na pierwszy dzwonek w szkole przy ulicy Anny German mogą jeszcze długo poczekać

W nowej placówce będzie uczyło się prawie 800 uczniów z 31 klas, a także 150 przedszkolaków.  Cały kompleks został tak pomyślany, aby jednocześnie pełnić także funkcję lokalnego centrum kultury. Dwupoziomowa biblioteka po godzinach pracy szkoły będzie dostępna dla mieszkańców, a zaplanowana na pierwszym poziomie 230 m aula, może być wykorzystywana do spotkań i innych eventów kulturalnych. Całe zewnętrzne zaplecze sportowe wraz z siłownią plenerową udostępniane będzie mieszkańcom w ramach miejskiego programu otwartych boisk szkolnych.


tabelka-anny-german

tabelka-anny-german

tabelka-anny-german-1

tabelka-anny-german-1

anny-german

anny-german

anny-german-8

anny-german-8

obwody

obwody


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 9 km/h