Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 21:50

Coraz więcej różowych skrzyneczek w Warszawie. Jedna pojawiła się nawet na Żoliborzu

Pierwsze różowe skrzyneczki na Żoliborzu powstały w ramach projektu, którego celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, a także upowszechnienie dostępu do środków higieny osobistej niezbędnych w czasie menstruacji.

W Warszawie coraz częściej można napotkać różowe skrzyneczki. Dostępne są w niektórych teatrach, kawiarniach, a nawet na ulicy, tak jak skrzyneczka zawieszona na płocie przy ulicy Filtrowej. Ponadto skrzyneczki zawisną również w ponad 30 śródmiejskich szkołach. Inicjatywa dotarła również na Żoliborz, a konkretnie, póki co, w jedno miejsce, czyli do Szkoły Podstawowej nr 68 im. Artura Oppmana.

Zobacz też: Wyciek Rudawki na powierzchnię stał się powodem do dyskusji w sprawie jej odkopania

Celem akcji jest zwiększenie dostępności najpotrzebniejszych środków higienicznych

Po powrocie uczennic do szkół różowe skrzyneczki okażą się pomocne nie tylko pod względem dostępności środków higieny osobistej, ale także będą impulsem do rozmowy o tym, jak radzić sobie z menstruacją. Jak czytamy w raporcie opracowanym dla Kulczyk Foundation, dla połowy nastolatek pierwsza miesiączka jest negatywnym doświadczeniem i tylko połowa nastolatek jest do tego przygotowana.

Zobacz też: Rada Warszawy zdecydowała. Parkomaty na Żoliborzu i nowy abonament dla mieszkańców już od września. Nowy abonament ma wynieść 600 zł rocznie

Celem akcji jest umieszczanie w miejscach publicznych skrzynek, w których znajdują się najpotrzebniejsze środki higieny osobistej takie jak tampony, podpaski czy kubeczki menstruacyjne. Adresatkami akcji są wszystkie kobiety, a znajdujące się wewnątrz środki są bezpłatne. Kluczowe w całym założeniu jest hasło „dostępność”.

Jak relacjonuje Agnieszka Jajkiewicz-Sołtys, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 68 im. Artura Oppana, różowe skrzyneczki pojawiły się z inicjatywy samych rodziców. Jak przyznaje wyraziła jedynie zgodę na tę inicjatywę, bo jest ona słuszna. Obecnie na Żoliborzu jest to jedyne miejsce, gdzie są one dostępne.

39 proc. kobiet musiało zrezygnować z zakupu środków higienicznych

Ubóstwo menstruacyjne jest pojęciem nowym, które od niedawna coraz częściej pojawia się w dyskusji publicznej. Dotyka ono kobiety, które są narażone na brak dostępu do środków higienicznych w czasie miesiączki, co w wielu przypadkach skazuje je na wykluczenie społeczne. Zagadnieniu dostępności środków higieny osobistej i menstruacji poświęcono raport zlecony przez Kulczyk Foundation. Opracowanie ujmuje temat w nieco szerszym kontekście, czyli zdrowia i higieny menstruacyjnej, na które składa się dostęp do środków higienicznych, a także miejsc do zmiany i utylizacji zużytych materiałów. Kluczowa jest również edukacja na temat miesiączkowania oraz jego brak piętnowania.

Jak wynika z treści opracowanego raportu, ubóstwo menstruacyjne dotyczy osób w różnym wieku. W największym stopniu dotyka ono kobiety z ubogich gospodarstw domowych. Aż 39 proc. kobiet musiało zrezygnować z zakupu potrzebnych środków higienicznych na rzecz innych produktów. Ponadto zdecydowana większość nastolatek doświadcza bardzo negatywnych sytuacji i emocji związanych z miesiączką. Często odczuwany jest wstyd i rezygnacja z aktywności – aż 54 proc. uczennic nie poszła do szkoły z powodu miesiączki.

Zobacz też: Żoliborz jedyną dzielnicą w Warszawie, która zatrudnia na “śmieciówkach” w Miejscach Aktywności Lokalnej

Każdy może zainicjować umieszczenie różowej skrzyneczki

Akcja miała swój początek we Wrocławiu. - To, co popchnęło mnie do stworzenia Różowej skrzyneczki to była bezdomność – czyli sytuacja mi obca, a jednak bliska. Bo widzimy na ulicach osoby w bezdomności i nie zastanawiamy się nad ich życiem codziennym, takim jak na przykład menstruowanie. Myślimy sobie, że oni nie mają nic do jedzenia, że może brakuje im ciepłych skarpet, rękawiczek i czapek na zimę, a zupełnie pomijamy te tematy fizjologiczne - mówi w rozmowie z magazynem "Szajn" Ada Klimaszewska, jedna z założycielek różowej skrzyneczki.

Różowe skrzyneczki mogą pojawić się z inicjatywy każdego z nas. Wystarczy skontaktować się z za pośrednictwem Facebooka czy e-maila z przedstawicielami inicjatywy.

Różowa skrzyneczka służy nie tylko do poznania dostępu do środków higienicznych na czas miesiączki. Jej rolą jest ...

zestaw bitewny przez Piątek, 12 Marca 2021

fot. Różowa skrzyneczka/Facebook


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h