Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 03:27
Reklama

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Warszawie. Jeden z punktów masowych szczepień na Żoliborzu

Po osiągnięciu pełnej operacyjności naszych miejskich punktów, w tym punktów szczepień masowych, będziemy mogli szczepić ponad 80 tysięcy osób tygodniowo - przy założeniu, że władze centralne zapewnią nam nieograniczone dostawy szczepionek - informuje Rafał Trzaskowski.

Do tej pory Warszawa uruchomiła 60 punktów szczepień znajdujących się w miejskich placówkach oraz przychodniach. Teraz w stolicy zapowiedziano punkty masowych szczepień. Według zapowiedzi stołecznego ratusza, po osiągnięciu pełnej operacyjności miejskich punktów, szczepionki może otrzymać ponad 80 tysięcy mieszkańców tygodniowo.

[Wideo]Prezydent Warszawy będzie wyjaśniał sprawę Centrum Lokalnego na Żoliborzu

Jak podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy odpowiedzialna za ochronę zdrowia, organizacja punktów szczepień masowych w Warszawie to ogromne przedsięwzięcie logistyczne: - Musimy przygotować te miejsca, wyposażyć je w niezbędny sprzęt, ale przede wszystkim potrzebny jest nam personel medyczny do pracy. Mamy na to bardzo mało czasu, ponieważ zgodnie z zapowiedziami rządu, już 12 kwietnia będzie można się zapisać na szczepienie do nowo utworzonych punktów, a 19 kwietnia zaczną się same szczepienia.

13 punktów szczepień masowych w całej Warszawie, w tym jedno na Żoliborzu

- Zmiany w narodowym programie szczepień przeciw COVID-19 dopuszczają możliwość organizowania punktów szczepień masowych przez samorządy. Decyzja samorządów jest dobrowolna. Założenie było jedno: gminy powyżej 50 tys. mieszkańców powinny utworzyć takich punktów nie mniej niż 2. Warszawa zorganizuje tych punktów aż 13. Zależy nam bardzo na tym, aby jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę mieszkańców Warszawy - mówiła Kaznowska.

Utworzone punkty będą działały na terenie 10 warszawskich dzielnic: Białołęki, Targówka, Woli, Żoliborza, Ursynowa, Mokotowa, Wilanowa, Wawra, Śródmieścia i Pragi-Północ oraz na trzech stacjach metra.

Największą liczbę chętnych ma obsługiwać punkt zlokalizowany na stadionie Legii, gdzie dziennie ma być zaszczepionych nawet kilka tysięcy mieszkańców. Na Żoliborzu punkt masowych szczepień będzie zlokalizowany w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 267, przy ulicy Braci Załuskich.

Jak informuje ratusz, jednym z głównych kryteriów przy wyborze miejsc punktów szczepień jest dostępność transportu publicznego. Zapowiadane jest również uruchomienie specjalnego adresu (warszawaszczepi.pl), pod którym mieszkańcy będą mogli rejestrować się na szczepienia w nowych miejskich punktach.

Działobitnia w osi alei Wojska Polskiego. Dzielnica uratowała zabytek przed dalszą degradacją

Specjalne opaski, żeby uprościć system szczepień

W celu ułatwienia systemu szczepień, każdy chętny mieszkaniec w punkcie rejestracji ma otrzymać specjalną opaskę z kodem QR. Mając taką opaskę będzie można przejść do strefy 2, gdzie znajdować się będą stanowiska do szczepień. Po przyjętej dawce szczepionki, pacjent kierowany jest do strefy 3, czyli strefy obserwacji.

Stołeczny ratusz szacuje, że przy pełnej operacyjności punktów masowych szczepień (przyp. red. 80 tys. osób tygodniowo) oraz innych punktów działających w Warszawie, takich jak Szpital Południowy, czy na Stadionie Narodowym tygodniowo może być zaszczepionych 200 tys. mieszkańców stolicy.

Rejestracja od 12 kwietnia

Rejestracja rozpocznie się od najstarszych roczników. W każdą następną dobę rejestrowane będą kolejne roczniki. Niezbędne jest e-skierowanie, a to oznacza, że w masowych punktach szczepionkę będą mogli przyjąć ci, którzy są zarejestrowani na portalu pacjenta na stronie gov.pl.

„Punkty nie będą w żaden sposób powiązane z miejscem zamieszkania czy zameldowania, nie będzie rejonizacji, zatem wybór konkretnego punktu będzie należał wyłącznie do Was.” – napisał na facebooku Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Artystyczne oblicze Żoliborza na muralach


punkty-szczepien-wwa

punkty-szczepien-wwa

opaska-wwa-szczepi

opaska-wwa-szczepi

kaznowska

kaznowska

sp-nr-267

sp-nr-267

hala-sportowa-sp-267

hala-sportowa-sp-267

sp-267-hala-sportowa

sp-267-hala-sportowa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 23 km/h