Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 22:56

Rekrutacja do szkół podstawowych na Żoliborzu w dobie pandemii

W tym roku dni otwarte odbędą się w formie internetowej.

Ruszyła rekrutacja do klas pierwszych szkoły podstawowej oraz oddziałów przedszkolnych. Rodzice mogą już składać wnioski o przyjęcie swoich dzieci do wybranych placówek. O tym do jakiej szkoły ostatecznie dziecko będzie uczęszczało zdecyduje system.

Kandydaci zamieszkujący w obwodzie, w którym znajduje się szkoły podstawowa, do której chcą się dostać, przyjmowani są z urzędu, na podstawie zgłoszenia. Skorzystanie z miejsca w szkole obwodowej jest prawem, a nie obowiązkiem tzn. dziecko ma zapewnione miejsce, ale rodzice mogą starać się o przyjęcie dziecka do szkoły w innym obwodzi.

Zobacz też: Nowa droga dla rowerów i światła. W 2021 roku ul. Powązkowska zostanie przebudowana

Na Żoliborzu jest sześć obwodów przypisanych do poszczególnych szkół podstawowych

- Szkoła Podstawowa nr 65 – obejmuje obszar pomiędzy ulicą Mickiewicza i Krasińskiego, a także Wybrzeżem Gdyńskim i aleją Armii Krajowej.

- Szkoła nr 392 – obejmuje obszar między ulicą Krasińskiego, a torami kolejowymi rozciągającymi się wzdłuż Żoliborza oraz Wybrzeżem Gdyńskim, ulicą Popiełuszki i Felińskiego.

- Szkoła Podstawowa nr 68 – obwód szkoły obejmuje część poprzemysłowego Żoliborza znajdującego się pomiędzy ulicą Przasnyską, Krasińskiego, Popiełuszki i Felińskiego oraz Rydygiera.

- Szkoła Podstawowa nr 92 – obwód szkoły obejmuje zachodnią część Żoliborza na której znajduje się m.in. osiedle Zatrasie. Obwód szkoły wytyczono pomiędzy zachodnią granicą Żoliborza, a ulicą Broniewskiego, Krasińskiego i Przasnyską.

- Szkoła Podstawowa nr 267 – obwód szkoły rozciąga się pomiędzy północną granicą dzielnicy a ulicą Słowackiego, Popiełuszki, Krasińskiego i Broniewskiego.

- Szkoła Podstawowa nr 391 – obejmuje obszar pomiędzy północnym fragmentem ulicy Słowackiego, Popiełuszki, Krasińskiego i Mickiewicza oraz aleją Armii Krajowej.

Co w przypadku gdy wybrana szkoła nie jest obwodową?

Kandydaci, dla których wybrana szkoła nie jest szkołą obwodową, biorą udział w postępowaniu rekrutacyjnym. W tym przypadku punktowanych jest 12 kryteriów takich jak m.in. zamieszkanie kandydata na terenie dzielnicy, w której znajduje się wybrana szkoła czy rozpoczęcie lub kontynuowanie nauki przez rodzeństwo kandydata w kolejnym roku szkolnym, w szkole wskazanej na pierwszej pozycji we wniosku o przyjęcie. W rekrutacji łącznie weźmie udział 218 podstawówek w całej warszawie.

- W związku z obecną sytuacją epidemiczną zachęcam wszystkich rodziców do składania wniosków on-line. Wyniki naboru podamy już po weekendzie majowym – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Zobacz też: Zarząd Dróg Miejskich zakończył konsultacje w sprawie Strefy Płatnego Parkowania na Żoliborzu. Jest rekomendacja dla rady miasta

Elektroniczna rekrutacja do 18 marca

W elektronicznym systemie rekrutacji rodzice mogą wypełnić wnioski do 18 marca, lub przesłać zgłoszenie do przedszkola czy szkoły podstawowej po podpisaniu go za pośrednictwem profilu zaufanego po dołączenie dokumentów i niezbędnych oświadczeń potwierdzających spełnienie kryteriów.

Z kolei do 19 marca możliwe będzie złożenie wniosku w formie papierowej. „Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne rekomendujemy przesyłanie dokumentów rekrutacyjnych za pomocą systemu rekrutacyjnego” – informuje ratusz.

Dni otwarte jako wydarzenia online

Nieodłącznym elementem rekrutacji stały się również tzw. dni otwarte w szkołach. To wydarzenia, podczas których prezentowana jest oferta edukacyjna danych placówek, a rodzice mogą zadać nurtujące ich pytania. Zazwyczaj odbywały się one na żywo w placówkach, dzięki czemu można było zwiedzić budynek szkoły. W tym roku ze względu na pandemię niektóre szkoły zdecydowały się na „dni otwarte” w formie online.

W obecnie trwającym roku szkolnym w klasach I w żoliborskich szkołach podstawowych naukę rozpoczęło 405 uczniów w łącznie 18 oddziałach. Klasy dwujęzyczne zostały utworzone w dwóch szkołach podstawowych: SP nr 68 z Oddziałami Integracyjnymi im. Artura Oppmana (języki: angielski i hiszpański) oraz SP nr 267 im. Juliusza Słowackiego (języki: angielski i francuski) i uczy się w nich łącznie 48 dzieci.

Pełna oferta na nowy rok szkolny dostępna jest w serwisie rekrutacyjnym. Szczegóły można również poznać podczas dni otwartych organizowanych przez szkoły. 10 marca o godzinie 18:00 spotkanie informacyjne organizuje Szkoła Podstawowa nr 65, które odbędzie się za pośrednictwem platformy ZOOM. Link do spotkania dostępny jest po kliknięciu tutaj. W tym roku placówka powiększyła się o nowy budynek, w którym uczą się dzieci z klas I-III.

„Szkoła oferuje roczne przygotowanie przedszkolne w dwóch grupach oraz naukę w trzech klasach pierwszych ogólnodostępnych. Istnieje możliwość utworzenia dodatkowej klasy pierwszej ze zwiększoną liczbą godzin wychowania fizycznego (pływanie) dla dzieci z obwodu szkoły” – informuje dyrekcja szkoły.

Zobacz też: Uczniowie wprowadzają się do nowego budynku szkoły na Żoliborzu

Poza ogólnodostępnymi klasami te o profilu sportowym planuje utworzyć Szkoła Podstawowa nr 392. Proponowane są klasy piłkarskie i pływackie.

Z kolei 9 marca o godzinie 17:30 odbędzie się spotkanie informacyjne Szkoły Podstawowej nr 68. W Tym roku wydarzenie odbędzie się również za pośrednictwem platformy ZOOM. Link do spotkania po kliknięciu tutaj.

W linku poniżej dostępny jest również wirtualny spacer po placówce.

https://www.canva.com/design/DAD3WhqWjZ0/CTdMtNWXgVO4fHtxJ74dCw/view?utm_content=DAD3WhqWjZ0&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink#4

Ci którzy chcieli by zapoznać się z ofertą Szkoły Podstawowej nr 92 mają z kolei do dyspozycji prezentacje, w której znajdziemy podstawowe informacje o szkole, a także funkcjonowaniu świetlicy szkolnej czy biblioteki. Opisana jest również organizacja pracy w klasie I oraz życie szkoły poza obowiązkowymi zajęciami. Link do prezentacji znajduje się tutaj.


obwody-szkol-podstawowych

obwody-szkol-podstawowych


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 6°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 13 km/h