Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 14:28

Zapadła ostateczna decyzja w sprawie opłat za śmieci. Radni przegłosowali zmiany w uchwale

Nowe stawki powiązane ze zużyciem wody nie od grudnia, ani stycznia. Sprawdź kiedy wejdą w życie.

Wczoraj miejscy radni spotkali się podczas nadzwyczajnej sesji by poprawić zapis uchwały dotyczącej nowych opłat za śmieci. Tuż po zakończeniu obrad ratusz udostępnił komunikat prasowy w sprawie podjęcia uchwały przez Radę Miasta.

– Przejście „na wodę” zapowiadaliśmy już w lutym tego roku. Kwiecień to data, do kiedy spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jak również mieszkańcy domów jednorodzinnych mają możliwość przygotowania się do nowego systemu rozliczeń – mówi cytowany w komunikacie ratusza Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy.

Uwaga – radni Miasto Stołeczne Warszawa zadecydowali dziś, że na naliczanie opłat za odpady według zużycia wody...

Opublikowany przez Michała Olszewskiego Czwartek, 26 listopada 2020

Wróćmy do sytuacji sprzed kilkunastu dni: mieszkańcy Warszawy za śmieci według nowej metody mieli rozliczać się już od 1 grudnia. Plany pokrzyżowała Regionalna Izba Obrachunkowa, która miała zastrzeżenia do uchwał przyjętych jeszcze w październiku. Dlatego też radni spotkali się wczoraj na nadzwyczajnym posiedzeniu.

Nowa metoda opłat za śmieci pozwala odzwierciedlić liczbę zamieszkujących osób dany lokal

 Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała dowolność, jaką dała poprzednia uchwała, w zakresie dokumentów stanowiących podstawę obliczania średniomiesięcznego zużycia wody. W nowej wersji uchwały pojawiło się uszczegółowienie – zapisy jednoznacznie określają, co jest źródłem informacji o ilości zużytej wody w konkretnych sytuacjach np. np. kiedy uwzględnia się odczyt z wodomierza. Jest także nowy termin wejścia w życie przepisów – warszawiacy będą płacili według nowych stawek od kwietnia 2021 roku.

– Przechodzimy na metodę „od wody”, ponieważ pozwala odzwierciedlić realną liczbę osób zamieszkujących lokal lub dom. Żadna z dopuszczalnych przez ustawę metod nie jest bezpośrednio powiązana z ilością produkowanych śmieci. Na tym systemie skorzystają osoby mieszkające samotnie oraz te, które rozsądnie korzystają z tzw. kranówki – mówi Michał Olszewski. – Ustawodawca wymaga od nas, aby opłaty mieszkańców pokryły koszty systemu gospodarki odpadami. Natomiast  firmy produkujące opakowania nadal nie ponoszą odpowiedzialności za wprowadzanie ich na rynek – przypomina zastępca prezydenta stolicy.

https://gazetazoliborza.pl/2020/10/decyzja-zapadla-dzis-rada-warszawy-uchwali-zmiane-sposobu-naliczania-oplat-za-wywoz-smieci/
Więcej dowiesz się z artykułu Decyzja zapadła, dziś Rada Warszawy uchwali zmianę sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci, gdzie znajduje się zapis rozmowy z Michałem Olszewskim
Nowy termin opłaty za śmieci powiązanej ze zużyciem wody na prośbę spółdzielców?

Termin wejścia w życie nowych zasad rozliczania się za odbiór śmieci zaproponował radny Mariusz Frankowski z ramienia KO. Wczoraj wyjaśniał, że jest to działanie na prośbę spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot. Jak podkreślał, cztery miesiące powinny wystarczyć na przeprowadzenie konsultacji i akcji informacyjnych.

Powiązanie opłat ze zużyciem wody spotkało się z krytyką spółdzielców, Wyliczyli, że po wprowadzeniu nowej taryfy będą płacić ok. 10 zł miesięcznie za każde mieszkanie.

Na wysokość stawki w nowej formie opłat zwracali uwagę radni PiS. Według radnego Figury stawka za metr sześc. nie powinna przekraczać 10 zł. Stanowisko spotkało się jedna z dezaprobatą radnych KO.

Mieszkańcy Warszawy będą płacić za śmieci według zużycia wody: 12,73 zł za 1 m³ zużytej wody miesięcznie. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych i lokali niezamieszkałych w zabudowie mieszanej (np. delikatesy w kamienicy).

Podstawą miesięcznej opłaty będzie średnie zużycie wody z sześciu kolejnych miesięcy z ostatniego roku (z ostatnich 12 miesięcy). Zarówno w przypadku nieruchomości wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych, mieszkańcy nie zapłacą za wodę bezpowrotnie zużytą (czyli np. wykorzystywaną do podlewania ogródka), zmierzoną przez dodatkowy wodomierz. W opłacie za odpady uwzględnia się ilość zużytej wody technicznej (używanej np. do mycia klatek schodowych).


oplaty-za-smieci

oplaty-za-smieci


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ