Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 11:58

Modrzew zamiast asfaltu. W Parku Olszyna pojawił się chodnik z tarasami edukacyjnymi

Projekt został zrealizowany dzięki Budżetowi Obywatelskiemu.

– Z tego miejsca wywieźliśmy w ostatnich tygodniach około 80 ton asfaltu, gruzu, podbudowy i zamontowaliśmy taki chodnik – mówi burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk.

Co w tym niezwykłego?

Chodnik został wybudowany z drewna modrzewiowego. To materiał mający nie ingerować w przyrodę, a przy okazji być estetyczny i ekologiczny. Poza tym całość powstała w technologii podwieszanej tak, aby nie naruszać systemu korzeniowego drzew znajdujących się dookoła. Charakter tego przejścia jest unikalny z jeszcze jednego powodu. Przy okazji budowy chodnika powstały odchodzące z niego na boki dwa tarasy z tablicami edukacyjnymi. Ma to umożliwić przechodniom zdobywanie wiedzy o charakterze Zespołu Przyodniczo-Krajobrazowego, w którym się znajdują.

Po co ta zmiana?

– Stary, popękany i pofalowany asfalt czasy świetności miał już za sobą. Był nieestetyczny, a spacerowicze często się o niego potykali. – Wymiana uszkodzonego chodnika w Zespole przyrodniczo-krajobrazowym "Olszyna" w Parku Olszyna jest konieczne ze względu na nierówność nawierzchni i liczne ubytki, które stwarzają zagrożenie dla użytkowników – w uzasadnieniu do projektu wyjaśnia Piotr Walas, pomysłodawca budowy modrzewiowej kładki.

Z tych powodów autor projektu zaproponował budowę chodniko-kładki z drewna modrzewiowego. Pomysł ten wygrał głosowanie Budżetu Obywatelskiego i zyskał prawo do realizacji. Budowa rozpoczęła się na początku października – pisaliśmy o tym na łamach portalu „Gazeta Żoliborza” – i trwała miesiąc.

https://gazetazoliborza.pl/2020/10/przebudowa-w-parku-olszyna/

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 7 km/h