Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 20:42

Decyzja zapadła, dziś Rada Warszawy uchwali zmianę sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci

Zmiany w kosztach dla niektórych będą znaczące. Jak w praktyce zmienia się opłata za wywóz śmieci? Wszystko będzie zależało od zużycia wody. 

Ratusz zaproponował by powiązana była ze zużyciem wody.

Powiązanie opłaty za odbiór śmieci ze zużyciem wody dla wielu oznacza drastyczną podwyżkę. Ratusz proponuje by nowa stawka wyniosła 12,73 zł za metr sześciennych wody. Według szacunków, które przyjął ratusz na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, warszawiak zużywa przeciętnie 4 metrów sześciennych miesięcznie. Nowe zasady mogą być korzystniejsze dla osób samotnych. Z kolei w wieloosobowych gospodarstwach domowych nowa taryfa może znacznie nadwyrężyć budżet domowy. W przypadku czteroosobowej rodziny opłaty za wywóz śmieci mogą wzrosnąć do około 190 – 200 zł w skali miesiąca. Oczywiście są to szacunki. Każdy powinien sam wyliczyć sobie wysokość opłat na podstawie zużycia wody w swoim domu lub mieszkaniu.

To jak naliczane są opłaty za odbiór śmieci warunkuje ustawa o utrzymaniu porządku w gminach. Ustawa nakazuje by system odbioru odpadów bilansował się, w taki sposób by opłaty od mieszkańców pokrywał koszty. Samorząd ma do wyboru cztery warianty – ryczałt, od powierzchni lokalu, od osoby i od zużycia wody. W dyskusjach pojawiają się sugestie mieszkańców by uzależnić opłatę od ilości wytwarzanych śmieci. Takie rozwiązanie zachęcałoby do wywożenia odpadów do lasu. Pod koniec ubiegłego roku ratusz zaproponował opłaty zależne od powierzchni nieruchomości. To rozwiązanie spotkało się ze sprzeciwem mieszkańców. Ostatecznie po długich debatach radni przyjęli więc ryczałt. W marcu weszły w życie nowe opłaty i sposób rozliczania. W stolicy mieszkańcy bloków rozliczani ryczałtowo płacą 65 złotych od lokalu, a mieszkańcy domów jednorodzinnych 94 złotych.

https://www.facebook.com/GazetaZoliborza/videos/1250018618700960/

- Opłata za wodę jest bardzo szczelna. W każdej innej metodzie mogą występować sytuacje kiedy, ktoś nie zadeklaruje rzeczywistej powierzchni mieszkania, czy liczby lokatorów. W przypadku wody, jest bardzo prosty i czytelny mechanizm naliczania opłat – mówił wczoraj dla Gazety Żoliborza Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Nowe stawki zależne od zużycia wody mają wejść w życie 1 grudnia tego roku. Deklarację trzeba będzie złożyć do 10 stycznia 2021 roku, ale opłatę za grudzień trzeba będzie wnieść już według nowej taryfy do 28 grudnia. Przy rozliczaniu za wywóz śmiecie nie będzie brana po uwagę tzw. woda ogrodowa.

A co z nieruchomościami, które nie są podłączone do wodociągu, nie mają licznika i jeśli chodzi o pobór wody są samowystarczalne, bo mają własną studnię? W Warszawie jest to 17 tys. nieruchomości. Będą one rozliczne według średniego zużycia wody podawanego przez Główny Urząd Statystyczny, według którego warszawiak średnio zużywa 4 metry sześcienne wody.

W czwartek, 15 października miejscy radni pochylą się nad nowym systemem taryfowym za wywóz śmieci.  - Uchwała była przedmiotem pierwszego czytania na Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w poniedziałek, na której nawet radni opozycji nie złożyli żadnych poprawek. Jedyna poprawka jaka została zgłoszona, to termin wejścia w życie uchwały. To pokazuje, że nawet wśród opozycji jest zrozumienie, że ta metoda jest prawidłowa – mówił wiceprezydent Warszawy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ