Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 14:59

Budżet Obywatelski: Co wybrali mieszkańcy Żoliborza?

W najnowszej edycji Budżetu Obywatelskiego najwięcej głosów żoliborzan zdobyły projekty dotyczące zieleni. Co jeszcze zdobyło uznanie mieszkańców Żoliborza?

Z 67 inicjatyw biorących udział w głosowaniu zwyciężyło 21. Duża część z nich to projekty związane z zielenią. Najdroższy, a zarazem najpopularniejszy, opiewa na 332 tys. zł i zdobył 2164 głosy. To projekt sąsiedzkiej inicjatywy Owocowe Sady Żoliborskie, która postuluje za zachowaniem unikalnego charakteru parku. Projekt, który wybrali mieszkańcy, przewiduje posadzenie 40 nowych drzew, pielęgnację i inwentaryzację obecnie rosnących drzew. Ponadto, według założeń projektu w parku ma znaleźć się infrastruktura chroniąca żyjące tam zwierzęta.

Jednym z chętniej wybieranych przez mieszkańców projektów jest pomysł ustawienia na Żoliborzu wież lęgowych dla jerzyków. Zdobył on aż 1931 głosów i tym samym zajął drugie miejsce.  Zaraz za nim uplasowała się kolejna inicjatywa, dzięki której wróble i właśnie jerzyki będą miały swoje budki lęgowe. Za nią opowiedziało się 1851 mieszkańców.

Zmiany na Placu Wilsona

Pod głosowanie został poddany projekt związany z Placem Wilsona. Inspirowany chodnikiem wzdłuż ul. Świętokrzyskiej, na odcinku między ul. Emilii Plater a Marszałkowską, pomysł pn. „Nowa zieleń na pl. Wilsona - pod kinem Wisła” dostał 1705 głosów. Będzie kosztował 87 tys. zł. Za tę kwotę planowane jest rozebranie części betonowej nawierzchni po stronie kina Wisła i zasadzenie tam krzewów i drzew.

Nowe oblicze fragmentu ulicy Krasińskiego i Powązkowskiej

Koszt zgłoszonego projektu w tegorocznej edycji nie mógł przekroczyć 332 445 zł. Najbliższe tej granicy, a co za tym idzie najbardziej kosztowne, były inicjatywy: 

– Promenada spacerowa na środku ul. Krasińskiego

Projekt opiewa na 214 tys. zł. Zakłada poprawienie kondycji pasa zieleni na tej ulicy i przystosowanie go do spacerowania. Pojawią się tam ławki, kosze na śmieci, a także przejście dla pieszych ułatwiające dostęp do promenady. Pomysł zdobył poparcie 1419 mieszkańców Żoliborza.

– Drzewa i zieleń na Powązkowskiej

Przewidywany koszt inwestycji to 306 tys. zł. Dominujący do tej pory betonowo - asfaltowy krajobraz ma zostać zazieleniony drzewami, krzewami, żywopłotami i ozdobnymi trawami. Za tą zmianą zagłosowało aż 1526 żoliborzan.

Co oprócz zieleni?

Wśród zwycięskich projektów znalazły się również inicjatywy kulturalne i infrastrukturalne. Planowane są cztery pokazy ambitnego kina plenerowego na Placu Grunwaldzkim. Wzdłuż ścieżki pieszej między Plażą Żoliborz a mostem Grota - Roweckiego zostaną postawione kosze na śmieci. Planowany jest również zakup czterech defibrylatorów oraz przeszkolenie pracowników instytucji, w których zostaną one umieszczone, w zakresie udzielania pierwszej pomocy przy użyciu defibrylatorów. Ukłonem w stronę rowerzystów będzie wykonanie czterech stacji do naprawy rowerów. Według założeń mają znaleźć się na rogu ulic Przasnyskiej i Rydygiera, Krasińskiego i Popiełuszki, a także na Placu Wilsona i na Placu Grunwaldzkim.

Żoliborz w czołówce

W głosowaniu na projekty dzielnicowe wzięło udział 9,0 proc. mieszkańców Żoliborza. Jest to najlepszy wynik w Warszawie. Zaraz za Żoliborzem znalazła się Białołęka, Wilanów, i Rembertów z wynikami. Niezbyt wysokim zaangażowaniem za to wykazali się mieszkańcy Śródmieścia, Targówka i Pragi Północ.

Lista zwycięskich projektów znajduje się tutaj.


budzet-ob

budzet-ob

1_-_liczba_glosujacych_0

1_-_liczba_glosujacych_0

2_-_liczba_projektow

2_-_liczba_projektow


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 26 km/h