Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 00:45

Samochody japońskich marek są najczęstszym łupem złodziei w dzielnicy

W 2019 roku, w porównaniu do poprzedniego, na Żoliborzu spadła liczba kradzieży samochodów. Najpopularniejszymi markami wśród złodziei są Toyoty, Mazdy i Hondy. Mundurowi w tym roku odzyskali 14 proc. skradzionych samochodów w dzielnicy.

Warszawa jest jednym z miast gdzie najczęściej dochodzi do kradzieży samochodów. Jak ustalili dziennikarze portalu TVN24.pl w samej stolicy ginie tyle aut, co w całej Polsce razem wziętej. W pozostałych częściach kraju, wśród złodziei największą popularnością cieszą się samochody niemieckich marek. I pod tym względem stolica odbiega od norm. Tu najchętniej kradzione są „japończyki”. Pod ten trend wpisuje się również Żoliborz.

Ile ukradziono, a ilo odzyskano?

Na Żoliborzu najczęstszym w 2019 roku łupem złodziei były samochody marek Toyota, Mazda i Honda. Zdarzały się również kradzieże innych marek. W grudniu policja poinformowała o odzyskaniu wartego 400 tys. zł samochodu marki BMW.

„Żoliborscy policjanci z wydziału kryminalnego prowadzili czynności operacyjne w związku z kradzieżą samochodu marki BMW o wartości 400 tys. złotych. Z uzyskanych przez nich ich informacji wynikało, że pojazd najprawdopodobniej znajduje się na terenie powiatu wołomińskiego. Dzięki błyskawicznym i skutecznym działaniom, policjanci odnaleźli auto na jednym z parkingów.” – informowała wówczas asp. Kamila Szulc.

W minionym roku udało policjantom udało się odzyskać łącznie 17 samochodów. Łącznie w 2019 roku w Komisariacie Policji Warszawa Żoliborz zgłoszono 118 kradzieży samochodów. W porównaniu do roku poprzedniego jest to o 21 mniej kradzieży samochodów. Z „Raportu o stanie miasta” opracowanym przez stołeczny ratusz wynika, że w 2018 roku na Żoliborzu skradziono poprzez włamanie 139 aut.

By zapobiegać kradzieżom policjanci z Żoliborza radzą by odpowiednio zabezpieczyć swój kluczyk do samochodu. Nie przechowywać go przy drzwiach wejściowych do domu ani przy oknie – stąd bardzo łatwo przechwycić sygnał z kluczyka specjalnymi urządzeniami i przekazać go dalej. Dodatkowe rozwiązania, które mogą zniechęcić złodziei to włączenie alarmu oraz innych posiadanych zabezpieczeń, nie pozostawianie dokumentów samochodu w jego wnętrzu i sprawdzenie czy wszystkie okna są domknięte, a klapa bagażnika zatrzaśnięta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ