Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 01:07

Zielone, żółte, niebieskie, a może z widokiem na Wisłę? Jaki recyklomat na Żoliborzu?

W tym roku w stolicy ruszył pilotażowy projekt, w ramach którego testowano recyklomaty. Maszyny stanęły wówczas na pl. Bankowym i przy ulicy Ząbkowskiej. Urządzenia pojawią się na początku przyszłego roku w różnych częściach Warszawy.

W ramach pilotażu recyklomaty ustawiono na pl. Bankowym i przy ul. Ząbkowskiej. Podczas okresu testowego mieszkańcy włożyli do nich ponad 70 tys. butelek plastikowych, 16 tys. szklanych i prawie 27 tys. puszek. W zamian otrzymywali zniżki na kawę, bilety do kina czy teatru. Użytkownicy zwracali jednak uwagę na ich awaryjność. W końcu urządzenia zabrano z przestrzeni miejskiej.

„Od momentu uruchomienia maszyn warszawiacy przekazali wiele pomysłów, opinii, a także uwag do pierwszych wersji recyklomatów zainstalowanych w stolicy. Wobec tak dużego zainteresowania pilotażem oraz biorąc pod uwagę wszystkie głosy i komfort użytkowników partnerzy wspólnie podjęli decyzję o zmianie producenta automatów” – poinformowali wówczas urzędnicy w oficjalnym komunikacie. Po przerwie maszyny wrócą na stołeczne ulice.

Recyklomat na Żoliborzu

Gdy ogłaszano program pilotażowy, urzędnicy poinformowali, że docelowo recyklomaty pojawią się w 10 lokalizacjach w Warszawie. Już dziś wiadomo, że jedno z urządzeń będzie ustawione na Żoliborzu przy Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Jak będą wyglądały urządzenia? Obecnie mieszkańcy mogą głosować za pośrednictwem strony um.warszawa.pl/nowerecyklomaty, gdzie można wybrać jedną z czterech propozycji recyklomatów. Urządzenia ze zwycięska grafiką pojawią się na ulicach miasta na początku 2020 roku. Głosowanie trwa do 19 grudnia.

– To innowacyjna akcja realizowana w tak dużej skali. Mieszkańcy są nagradzani za działanie na rzecz ochrony środowiska i mogą wymienić swoje punkty na to, co jest dla nich najbardziej atrakcyjne. Przy okazji uczą się zasad selektywnej zbiórki odpadów – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Maszyny służą do wymiany plastikowych i szklanych butelek na ECO-punkty, które można wymienić na nagrody. Do tej pory były to m.in. zniżki na kawę czy bilety do kina lub teatru. Od nowego sezonu oferta nagród ma być powiększona.


recyklomat_-_propozycja_niebieska

recyklomat_-_propozycja_niebieska

recyklomat_-_propozycja_zielona

recyklomat_-_propozycja_zielona

recyklomat_-_propozycja_zolta

recyklomat_-_propozycja_zolta


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ