Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 23:02

Znamy budżet Warszawy na 2020 rok. Szykują się duże inwestycje dla Żoliborza

W nocy z 12 na 13 grudnia Rada Miasta Warszawy uchwaliła budżet na 2020 rok i po raz pierwszy przekroczył on 20 mld złotych. Na jakie inwestycje na Żoliborzu przypadły środki z kasy miejskiej?

Mniej środków w budżecie

Do późnych godzin nocnych trwała sesja Rady Miasta, na której uchwalono budżet na 2020 rok. Jak czytamy w materiałach dostarczonych przez ratusz, duży wpływ na kształt budżetu mają zmiany podatkowe wprowadzone przez rząd. Oznacza to zmniejszenie budżetu miasta o 810 mln zł. Zmiany w OFE obniżą przychody o dodatkowe 35 mln zł, a poziom "Janosikowego" wzrośnie o 158 mln zł w porównaniu do 2019 roku. W efekcie przyszłoroczny budżet miasta będzie niższy o 1,215 mld złotych.

- Nie może być tak, że samorządy ponoszą koszty złych reform i obietnic wyborczych. Budżety miasta to pieniądze naszych mieszkańców, które powinny być przeznaczone na pomoc społeczną, nowe przedszkola, żłobki czy komunikację miejską i zieleń. Słowem – na rozwój i poprawę jakości życia w mieście. Niestety teraz samorządy muszą łatać dziury w budżetach po rządowych reformach, co już odbija się na miejskich inwestycjach - tłumaczył podczas sesji Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Najwięcej środków, jak co roku przeznaczono na edukację.

Oświata pochłonie największą część budżetu miasta w przyszłym roku, czyli niemal 5 mld zł. Pieniądze zostaną zagospodarowane m.in. na wynagrodzenia dla nauczycieli szkół i przedszkoli utrzymanie placówek oraz remonty.

Metro Warszawa

Z wydatków inwestycyjnych, najwięcej, bo prawie 840 mln złotych, ratusz przeznaczy na budowę kolejnych odcinków I i II linii metra. Planowane jest wydłużenie II linii o stacje Płocka, Młynów i Księcia Janusza, które mają być oddane w kwietniu 2020 roku. Obecnie trwają prace nad kolejnymi stacjami: Zacisze, Kondratowicza, Bródno, Ulrychów i Powstańców Śląskich. Jedną z większych planowanych inwestycji jest budowa Szpitala Północnego, na którą przeznaczono 136 mln zł.

Dodatkowe środki dla Żoliborza

- W piątek o godzinie 1:45 Rada Warszawy po wielogodzinnej debacie uchwaliła budżet Warszawy na 2020 rok oraz Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2020 – 50. Oprócz zaplanowanych wcześniej wydatków zgłoszonych przez Prezydenta w budżecie znalazły się dodatkowe środki dla Żoliborza. W następnym roku powstaną nowe ronda na skrzyżowaniach ulicy Przasnyskiej z Krasińskiego oraz Rydygiera - informuje Jarosław Szostakowski, radny miejski i szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

Budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Przasnyskiej z Krasińskiego rozłożono jednak na 3 lata. W 2020 roku na ten cel przeznaczono 200 tys. zł (etap projektowy), w kolejnym - 800 tys. zł, a w 2022 roku - 1 mln zł. - Wystąpiłam razem z innymi radnymi o pieniądze na tę inwestycję. Mam nadzieję, że uda się przesunąć środki i wykonać ją wcześniej niż w 2022 roku - mówi dla Gazety Żoliborza Dorota Łoboda, radna miejska.

Dodatkowe środki zarezerwowano również na kolejny etap budowy zespołu szkolno-przedszkolnego przy ulicy Anny German. W 2020 roku będzie to ponad 21 mln zł, a 2021 - niemal 14 mln zł. Zgodnie z założeniami, pierwszy dzwonek na lekcje ma wybrzmieć w 2022 roku.

W 2020 roku zakończy się rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 65 przy ul. Mścisławskiej. Koszt inwestycji wyniesie ponad 6,5 mln zł.

- Najważniejsze, z mojego punktu widzenia, są środki zaplanowane w budżecie na drugi etap budowy szkoły przy Anny German oraz rozbudowę SP nr 65. Z nowych inwestycji, najbardziej cieszy mnie wprowadzona autopoprawka przyznająca 300 tys. zł, na najbliższy rok, na projekt Środowiskowego Domu Samopomocy i kwoty zaplanowane w Wieloletniej Prognozie Finansowej na budowę tej placówki. Razem z innymi radnymi – Agnieszką Wyrwał i Kacprem Pietrusińskim wnioskowaliśmy o dodatkowe pieniądze na nasadzenia. Kwestia koniecznych wycinek drzew i nowych nasadzeń jest na Żoliborzu dominującym tematem - podkreśla Dorota Łoboda.

Walka ze smogiem

W wydatkach inwestycyjnych w 2020 roku, ratusz uwzględnił 60 mln zł na walkę ze smogiem, 59 mln zł na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz 44,5 mln zł na rewitalizację Ośrodka Hutnik.

Plany inwestycyjne bez Mostu Krasińskiego

Most Krasińskiego ostatecznie wykreślono z Wieloletniej Prognozy Finansowej (WPF), na co zwróciło uwagę Stowarzyszenie Żoliborzan.

Podwyżka opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów

Jednym z głównych tematów wczorajszej sesji była kwestia podwyżek cen za odbiór śmieci. - Ciągłe zmiany przepisów wprowadzane przez rząd spowodowały chaos w systemie gospodarki odpadami. Musimy dopłacać do każdej tony przekazywanego papieru, plastiku i pozostałych surowców. Narzucone, nowe zasady selektywnej zbiórki wpłynęły na wyższe rachunki za odbiór odpadów - powiedział wczoraj Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy i zaproponował radnym by zgodzili się na opłaty uzależnione od metrażu. Ostatecznie jednak przyjęto propozycję radnych Koalicji Obywatelskiej. To opłata ryczałtowa za domy jednorodzinne (94 zł miesięcznie) i tak samo ryczałt za mieszkania, który wynosi 65 zł.

fot. E. Lach/UM Warszawa


budżet 2

budżet 2

budżet-1

budżet-1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 24°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 27 km/h