Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 maja 2024 01:03

Nowe przedszkole i żłobek na Żoliborzu coraz bliżej. A co z działką i drogą dojazdową?

W ubiegłym tygodniu zarząd pochwalił się podpisaniem umowy na realizację projektu zespołu przedszkolno-żłobkowego przy ulicy Ficowskiego. Inwestycja jest długo wyczekiwana przede wszystkim przez mieszkańców Żoliborza Artystycznego. - Chcielibyśmy, aby dzieci skorzystały z tej placówki od września 2022 roku – wyrażają nadzieję urzędnicy. Do wyjaśnienia pozostała jeszcze kwestia drogi dojazdowej do placówki.

Nowa placówka ma pomieścić 200 przedszkolaków i 150 żłobkowych. Do jej obsługi będzie potrzebne 70 osób. Zarząd Dzielnicy Żoliborz podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowej. Inwestycja ma objąć budowę placówki wraz z otoczeniem i pełnym zapleczem gastronomicznym. Na terenie zespołu przedszkolno-żłobkowego, mają być wybudowane dwa odrębne place zabaw oraz przyjazny i bezpieczny ogród dla osób niepełnosprawnych. Projekt zobaczymy przed końcem sierpnia 2020 roku.

Budowa na granicy dzielnicy

Działka, na której planowana jest budowa zespołu przedszkolno-żłobkowego leży po obu stronach dzielnic. We wrześniu, część działki znajdującej się po wolskiej stronie, przekazano do samodzielnego zarządzania i korzystania przez dzielnicę Żoliborz.

Nierozstrzygniętą kwestią wciąż pozostaje droga dojazdowa do placówki. Działka, na której ma się znaleźć nie jest we władaniu dzielnicy. - Przygotowany już jest wniosek do Prezydenta Warszawy o wyłączenie z administrowania przez Zarząd Zieleni działki, na której ma być poprowadzona droga dojazdowa do zespołu przedszkolno-żłobkowego. Trwają także rozmowy z deweloperem dotyczące remontu części drogi od strony ul. Ficowskiego. Obecnie jest ona wykorzystywana głównie jako droga dojazdowa do inwestycji mieszkaniowej przez pojazdy pracujące na tej budowie. Po zakończeniu obu inwestycji, a przynajmniej prac ciężkich na terenie planowanego zespołu przedszkolno-żłobkowego (inwestycja deweloperska jest już na ukończeniu), konieczne będzie przeprowadzenie kompleksowego remontu tej drogi. Mamy nadzieję, że koszty te zostaną rozdzielne pomiędzy urząd dzielnicy i dewelopera – wyjaśnia w przesłanym komunikacie Donata Wancel, rzeczniczka prasowa Urzędu Dzielnicy Żoliborz.

Kiedy pierwsza rekrutacja?

Liczba przyjmowanych dzieci do przedszkoli rośnie. W roku szkolnym 2011/2012 do 48 oddziałów przyjęto 1203 młodych warszawiaków. Siedem lat później miejsce w żoliborskich placówkach znalazło niemal 1500 dzieci. Dodatkowo miasto nie nadąża za rozwojem prywatnego budownictwa. W związku z podpisaniem umowy na projekt zespołu przedszkolno-żłobkowego pojawia się pytanie kiedy dzieci będą mogły skorzystać z placówki?

- Zgodnie z umową wykonawca ma 9 miesięcy na wykonanie dokumentacji projektowej. Koniec budowy planujemy w 2022 roku. Chcielibyśmy, aby dzieci skorzystały z tej placówki od września 2022 roku. Uzależnione jest to jednak od wielu czynników, na które nie mamy do końca wpływu. Dołożymy jednak wszelkich starań, aby oddać zespół przedszkolno-żłobkowy do użytku tak szybko jak to możliwe – dodaje rzeczniczka prasowa dzielnicy.


1_www_

1_www_


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 19 km/h