Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 24 czerwca 2024 18:33
Reklama

Zakaz sprzedaży alkoholu nocą - konsultacje

Ratusz rozpocznie niebawem konsultacje społeczne w sprawie nocnej ciszy alkoholowej, o którą od dawna postulują aktywiści między innymi Miasto jest Nasze. Po majówce głos w tej sprawie będą mogli zabrać wszyscy mieszkańcy stolicy.
Zakaz sprzedaży alkoholu nocą - konsultacje

Źródło: PAP

W tym artykule przeczytasz o:

 • konsultacjach w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholu nocą
 • badaniach poparcia dla projektu
 • gdzie i kiedy można zabrać głos

W poniedziałek, 29 kwietnia stołeczny ratusz ogłosił, że 6 maja zaczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do 30 czerwca, a głos będą mogli zabrać wszyscy mieszkańcy.

Przypomnijmy, że postulaty ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych nie są nowe. W marcu zeszłego roku radni głosami Koalicji Obywatelskiej odrzucili projekt uchwały na ten temat. Prezydent Trzaskowski także był sceptyczny wobec ograniczenia, dowodził, że skończyłoby się to powrotem melin, które pamięta z PRL-u. Z czasem jednak postanowił poddać projekt pod konsultacje, zwłaszcza że badania Barometru Warszawskiego wskazywały, że aż 60 procent mieszkańców skłonnych jest opowiedzieć się za wprowadzeniem nocnej prohibicji.

Czy Pan(a/i) zdaniem w Warszawie należy wprowadzić ograniczenie sprzedaży alkoholu 
w godzinach nocnych, czyli między 22.00 a 6.00 rano? 

Zarządzone przez prezydenta Trzaskowskiego konsultacje mają na celu nie tylko sprawdzenie poparcia warszawianek i warszawiaków dla takiego rozwiązania, ale także ustalenie godzin obowiązywania ograniczenia sprzedaży, a także o obszarów miasta, jaki według nich powinna ona objąć. Aktywiści proponują, aby zakaz obowiązywał między 22 a 6 rano.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Konsultacje będą trwać do końca czerwca. By wziąć w nich udział, wystarczy przyjść na jedno ze spotkań konsultacyjno-informacyjnych organizowanych przez ratusz. Swoją opinię można też przekazać elektronicznie na stronie internetowej

Spotkania w sprawie zakazu sprzedaży alkoholu odbędą się w terminach:

 • 10 maja (piątek) godz. 17:00 – Pałacyk Konopackiego (Strzelecka 11/13);
 • 15 maja (środa) o 17.00 w Ursynowskim Centrum Kultury (Indiry Ghandi 9);
 • 24 maja (piątek) o 17.00 w Centrum Łowicka (Łowicka 21);
 • 3 czerwca (poniedziałek) o 17.30 w Zodiaku Warszawskim Pawilonie Architektury (Pasaż Wiecha 4);
 • 4 czerwca (wtorek) o 17.30 w Centrum Lokalnym Żoliborz (Ludwika Rydygiera 6b);
 • 5 czerwca (środa) o 17 w Domu Kultury Dorożkarnia (Siekierkowska 28)

Konsultacje będą się także odbywać na specjalnym stoisku, które będzie pojawiać się na miejskich wydarzeniach. Także tam, szczegółowo będzie można się dowiedzieć, czego dotyczą konsultacje oraz przekazać swoje zdanie. Namiot konsultacyjny będzie można odwiedzić:

 • 11 maja (sobota) od 9 do 12 – akcja EkoPoukładani; parking przy Urzędzie Dzielnicy Białołęka (Modlińska 197)
 • 25 maja (sobota) od 15 do 18 – Święto Saskiej Kępy na ulicy Francuskiej
 • 15 czerwca (sobota) od 14 do 17 – Letnia Scena Włochy (park Kombatantów)
 • 22 czerwca (sobota) od 13 do 16 – Wianki nad Wisłą; Multimedialny Park Fontann
Ankieta: Czy Pan(a/i) zdaniem w Warszawie należy wprowadzić ograniczenie sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, czyli między 22.00 a 6.00 rano?
Zdecydowanie tak
48%
Raczej tak
12%
Raczej nie
12%
Zdecydowanie nie
27%
Trudno powiedzieć
2%

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kierowca bombowca 10.05.2024 19:40
Kto chce zlikwidować sklep nocny na Czumy, ten chyba nie czuje narodowej dumy!

Mieszkaniec 10.05.2024 19:38
Pozornie mogłoby wydawać się (na chłopski rozum), że ograniczenie sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych mogłoby spowodować poprawę bezpieczeństwa na ulicach miasta w nocy ograniczając możliwość zakupu alkoholu przez osoby uciążliwe. W praktyce jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Osoby uciążliwe będą miały możliwość zakupu alkoholu w godzinach poprzedzających 22 np. o 21 "na zapas" tudzież może to spowodować powstanie nielegalnego handlu alkoholem w nocy. Dodatkowo obciąży to sklepy wielkometrażowe będące otwarte później niż 22 a co za tym idzie ich klientów. Kolejnym problemem jest możliwość przytaczania tego jako analogii do kolejnych zakazów które mogą być bardziej absurdalne - np. zakaz jazdy samochodem w nocy i podobne. Intencja pomysłu może być dobra natomiast pomysł ograniczenia handlu alkoholu w nocy za bardzo nie pomoże w odniesieniu do osób uciążliwych natomiast stanowi pewne ograniczenie wolności co jest szkodliwe. Nie popieram pomysłu wprowadzenia ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych natomiast popierałbym pomysł zwiększenia ilości patroli straży miejskiej po zmroku.

PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 22°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 23 km/h