Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 19 czerwca 2024 13:45

Święto najmniejszych mieszkańców stolicy

Przedwczoraj mieliśmy okazję świętować Światowy Dzień Wcześniaka, a miasto Warszawa włączyło się w tę wyjątkową inicjatywę, podkreślając delikatność i szczególne wyzwania związane z narodzinami przedwcześnie urodzonych dzieci. Symbolem tego dnia był kolor fioletowy, który oświetlił także Pałac Kultury i Nauki.
Święto najmniejszych mieszkańców stolicy

Autor: Rafał Motyl

Głównym celem obchodów było zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat porodów przedwczesnych i trudności, jakie niosą ze sobą dla wcześniaków oraz ich rodzin. Warto podkreślić, że wcześniakami nazywamy dzieci urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży, a ich waga często nie przekracza 1500 gramów.

W tym roku liczba wcześniaków urodzonych w placówkach miejskich wyniosła 782. Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski, z okazji tego wyjątkowego dnia, życzył maluchom zdrowia, a ich rodzicom dużo radości. Podkreślił także, że miejskie szpitale zapewniają najwyższej jakości opiekę medyczną, dzięki zaangażowaniu wykwalifikowanego personelu i nowoczesnemu sprzętowi medycznemu.

W naszym mieście funkcjonuje sześć szpitali, w których znajdują się oddziały ginekologiczno-położnicze, neonatologiczne i bloki porodowe. Trzy z tych placówek, w tym Szpital Bielański, Centrum Medyczne „Żelazna” oraz Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny, posiadają III poziom referencyjności, co oznacza najwyższy standard opieki medycznej.

Warto również podkreślić wsparcie Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) dla neonatologii. Oddziały w Szpitalu Południowym i Centrum Medycznym „Żelazna” noszą imię WOŚP, a fundacja przekazała placówkom sprzęt o wartości ponad 8,2 mln zł.

Na koniec warto wspomnieć o nowoczesnej karetce neonatologicznej, zakupionej w 2021 roku przez Warszawę i województwo mazowieckie. To specjalnie wyposażony ambulans, który zapewnia bezpieczny transport wcześniaków i noworodków, co jest niezwykle istotne dla ich zdrowia i życia.

Wczorajsze obchody Światowego Dnia Wcześniaka były okazją do refleksji nad wyjątkowym wysiłkiem i determinacją personelu medycznego oraz do przekazania wsparcia dla najmniejszych mieszkańców naszego miasta.

Przeczytaj również: Teatr Nowe Formy: o pasji do teatru i nowej zawodowej drodze życia

Teatr Nowe Formy, założony przez trójkę artystów – Rafała, Radka i Magdę, jest sceną artystyczną, przestrzenią integralną, łączącą sztukę, terapię, i teorię integralną. W rozmowie odkrywamy, jak z pasji i buntu, narodziła się idea Nowych Form oraz jak spektakle, jak "Nie kocham mojego syna," mają wpływ na widzów i społeczeństwo


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 30°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 17 km/h