Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 19 czerwca 2024 13:21

"Nie dość, że mieszka, ale nawet sam ją zaprojektował i wybudował". Szermierka, architektura i pisarstwo, czyli kariera Wojciecha Zabłockiego

Mieszkańcy Żoliborza Oficerskiego kojarzą doskonale dwie wille w stylu zakopiańskim przy ulicy Kaniowskiej. Spacerowicze też na pewno doskonale je pamiętają. W jednej z nich od wielu lat mieszka obecnie już mocno starszy pan, Wojciech Zabłocki (ur. 6 grudnia 1930). Nie dość, że mieszka, ale nawet sam ją zaprojektował i wybudował. Do jesieni zeszłego roku mieszkał tam ze swą żoną, Aliną Janowską, znaną aktorką i działaczką żoliborską (16.04.1923 r. – 13.11.2017 r.).

Wojciech Zabłocki szerszemu ogółowi znany jest przede wszystkim jako sportowiec i olimpijczyk. Dziedziną jego zainteresowań przez całe życie była szermierka, której podstawy poznawał u węgierskiego szablisty Jánosa Keveya. Brał udział w czterech igrzyskach olimpijskich, na których zdobył trzy medale w konkurencjach drużynowych – dwa srebrne i brązowy. Zdobył dziewięć medali mistrzostw świata, a także pięć tytułów mistrza Polski. W 1953 r. został indywidualnym mistrzem świata juniorów. W trakcie swej kariery sportowej związany był m.in. z Klubem Sportowym Marymont Warszawa. Z czynnego uprawiania sportu wycofał się w 1965 roku, po igrzyskach w Tokio.

Drugą jego pasją jest architektura. Studia w tym kierunku ukończył w 1954 r. na Wydziale Architektury Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jego specjalnością była architektura obiektów sportowych i w swej pracy zawodowej zajmował się przede wszystkim budownictwem sportowym. Wśród jego projektów najbardziej znane to sala gier AWF w Warszawie, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Warszawie, kompleks sportowy w Koninie, Centrum Sportowe w Zgorzelcu, ośrodek sportowy w Puławach, ośrodek sportowy w Aleppo. Wraz z rzeźbiarzem prof. Gustawem Zemłą zaprojektował m.in. Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach.

Wojciech Zabłocki i Alina Janowska
Wojciech Zabłocki i Alina Janowska

Jako znawca architektury sportowej, wykładał w Instytucie Architektury Politechniki Łódzkiej i na Wydziale Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Zainteresowanie szermierką i szablą zaprowadziło go także do pisarstwa. Jest autorem kilku książek poświęconych tej tematyce, m.in.: „Z workiem szermierczym po świecie” (I wydanie w roku 1962), „Podróże z szablą” (wydane w 1965 r.), „Piórkiem i szablą” (wyd. w 1982 r.).

W latach 1982–1985 wystawiał swoje prace malarskie i rysunkowe w Warszawie, Aleppo i Damaszku.

W roku 1987 brał udział w realizacji serialu dokumentalnego pt. „Biała broń” jako konsultant i autor sekwencji pojedynków, w których brał udział razem ze swoim synem, Michałem, poetą i reżyserem.

Obecnie, ze względu na wiek, nie uprawia już sportu, ale nadal jest aktywny, wykłada na uczelni, pracuje z wnuczką nad nową książką, maluje.

Ostatnich kilka lat poświęcił opiece nad chorą żoną, którą zaatakowała nieuleczalna choroba. Z Aliną Janowską byli małżeństwem ponad 50 lat. I tu dodać należy, że małżeństwem wspaniałym. O swojej żonie Pan Wojciech Zabłocki mawiał, że to kobieta do tańca i do różańca; sympatyczna, inteligentna, pełna energii, ładna, zgrabna, jednym słowem: żona idealna.


Wojciech Zabłocki i Alina Janowska

Wojciech Zabłocki i Alina Janowska

Alina Janowska i Wojciech Zabłocki, 1994 rok _Marek Szymański_Reporter _East News~01

Alina Janowska i Wojciech Zabłocki, 1994 rok _Marek Szymański_Reporter _East News~01


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 30°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 17 km/h