Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 15:02

Miasto szykuje się do wsparcia Ukrainy

Pomoc Warszawy będzie dotyczyć szczególnie edukacji, zakwaterowania, dostępu do opieki medycznej, rynku pracy, wsparcia językowego i asystowania w załatwianiu podstawowych spraw urzędowych.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym jakie wsparcie szykuje miasto dla Ukrainy,
- o geście solidarności dzielnic.

W czasie specjalnej konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy poinformował o planach miasta w związku z toczącą się wojną na Ukrainie.  – Solidaryzujemy i będziemy wspierać ukraińskie społeczeństwo. Wyraziłem tam chęć pomocy stolicy Ukrainy, która jest naszym miastem partnerskim. Nasze miasta partnerskie to także Charków i Odessa. Nawiązaliśmy kontakt z tymi miastami oferując nasze wsparcie. Jeżeli tylko taka pomoc będzie konieczna, to oczywiście jej udzielimy na miarę naszych możliwości – powiedział.

Jednocześnie w czasie spotkania z dziennikarzami Trzaskowski wyraził gotowość do współpracy z rządem. – Zwróciliśmy się do władz z pytaniami w sprawie pieniędzy, procedur i tłumaczy. Jako Unia Metropolii Polskich staniemy na wysokości zadania. Czekamy na plany i jesteśmy gotowi na przygotowanie miejsc dla uchodźców. Rząd nie chce podawać ich liczby, więc powstrzymam się od ich podawania – poinformował Rafał Trzaskowski.

Posiedzenie sztabu kryzysowego związanego z sytuacją po ataku na Ukrainę. Autor: Rafał Motyl

Pomoc Warszawy będzie dotyczyć szczególnie: edukacji, zakwaterowania, dostępu do opieki medycznej, rynku pracy, wsparcia językowego i asystowania w załatwianiu podstawowych spraw urzędowych. Miasto utworzy też punkty informacyjne oraz pomocowe dla Ukrainek i Ukraińców. Już współpracuje w tym zakresie z organizacjami pozarządowymi oraz organizuje wolontariuszy, którzy wesprą te działania.

Przed czwartkowym wystąpieniem odbyły się również obrady sztabu kryzysowego Warszawy. Jak poinformował Ratusz prezydent Warszawy polecił służbom miasta zabezpieczenie infrastruktury krytycznej i zwiększenie obsady dyżurów oraz zobowiązał je do natychmiastowego raportowania wszystkich incydentów, w tym w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Dzielnice solidarne z Ukrainą

W akcie solidarności z Ukrainą przed Urzędami Dzielnic na Bielanach i Żoliborzu na maszcie powiewają ukraińskie flagi.

„W imię zasady »myśl globalnie, działaj lokalnie«, Bielany będą gotowe do udzielenia pomocy humanitarnej dla naszych sąsiadów. Odpowiemy na każde wezwanie władz #Warszawa i #Polska. Mamy wspaniałą grupę Pomocne Bielany, dzielnicowy zespół wsparcia, wiele organizacji i mieszkańców o wielkich sercach. Będziemy gotowi” – poinformował Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan.

W sobotę, 26 lutego o godzinie 16 odbędzie się również wydarzenie pod hasłem „Bielany dla wolnej Ukrainy”, będące wyrazem wsparcia i solidarności z Ukrainą. Mieszkańcy tego dnia będą mogli uczestniczy w zbiórce prowadzonej przez Unicef Poland na pomoc dzieci w Ukrainie. W tym czasie wystąpi również ukraiński artysta Artem Furman.

fot. UD Żoliborz


WPROWADZAJACE-sztab_kryzysowy_UKRAINA

WPROWADZAJACE-sztab_kryzysowy_UKRAINA


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ