Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 grudnia 2023 12:03

Nowy porządek w sprawie hulajnóg. Limity prędkości i miejskie zasady parkowania

Operatorzy wypożyczający hulajnogi podpisali z miastem porozumienie, które reguluje zasady poruszania się oraz parkowania w przestrzeni publicznej. To reakcja na chaos związany z pozostawionymi gdzie popadnie hulajnogami.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

- o tym jakie nowe zasady obowiązują użytkowników hulajnóg?
- gdzie będzie dozwolone parkowanie hulajnóg?
- w jakich miejscach Warszawy będzie ograniczona możliwość korzystania z hulajnóg?
- ile kosztuje mandat za usunięcie źle zaparkowanej hulajnogi

„Od kilku miesięcy wspólnie z operatorami oferującymi e-hulajnogi do wypożyczenia pracowano nad szczegółowymi zasadami. Porozumienie z pięcioma firmami działającymi w Warszawie (Bolt, Dott, Lime, Blinkee i TIER) zostało właśnie podpisane” – poinformował stołeczny ratusz.

Drogę do porozumienia utorowała ustawa przyjęta w maju tego roku przez Sejm oraz rozporządzenie ministra infrastruktury regulujące warunki techniczne i wyposażenie dla tych pojazdów, które obowiązuje od listopada.

Przeczytaj również: Na Żoliborzu jeżdżą brawurowo i po chodniku. „Mieszkam na Krasińskiego i codziennie przemierzam te »chodniki grozy«”

Wcześniej, zanim zaczęły obowiązywać nowe przepisy, użytkownicy wypożyczanych hulajnóg pędzili po chodnikach nieraz nawet we dwie osoby na jednym pojeździe. Od tego roku wedle przepisów hulajnogi i inne podobne urządzenia transportu osobistego nie mogą m.in. rozpędzać się powyżej 20 km/h, pojazdy muszą posiadać oświetlenie. Za złamanie przepisów użytkownicy hulajnóg mogą otrzymać mandat w wysokości 500 złotych.

Teraz osoby wypożyczające hulajnogi i przemieszczające się tego typu pojazdami będą musiały stosować się do miejskich zasad, jeśli chodzi o ich parkowanie. Zgodnie z przepisami parkowanie elektrycznych hulajnóg jest dozwolone tylko w miejscach do tego przeznaczonych, a jeśli ich nie ma – na chodniku, równolegle do jego zewnętrznej krawędzi. Do tej pory właśnie w taki sposób odbywało się parkowanie w Warszawie, bo miasto nie wymalowało miejsc postojowych dla hulajnóg.

Stojaki do parkowania

Teraz jak się okazuje Zarząd Dróg Miejskich oznakowuje kilka tysięcy miejskich stojaków dla rowerów odpowiednią naklejką, wskazującą, że jest to wyznaczone miejsce postoju rowerów i e-hulajnóg. „W ten sposób szybko miasto zyska gęstą sieć kilku tysięcy parkingów, dostępnych niemal na każdym rogu, ograniczając tym samym liczbę urządzeń zaparkowanych w miejscach przypadkowych. Stojak gwarantuje też, że hulajnoga nie będzie się przewracać, co było dotąd zmorą wielu części miasta” – wyjaśnia ZDM.

Przeczytaj również: Po rewolucji nastąpiła anarchia. Hulajnogi na celowniku radnego

Oprócz tego, przygotowywana jest sieć „stref postoju” dla e-hulajnóg z wypożyczalni. Mają one być widoczne w aplikacjach mobilnych służących do wypożyczania i odpowiednio oznaczone w terenie. Operatorzy zobowiązali się zapłacić za wyznaczenie takich stref i ich użytkowanie.

Opłata za usunięcie pojazdu to 123 zł

Nowe zasady będzie egzekwować straż miejska. Osoby, które zaparkują hulajnogę w nieprawidłowym miejscu mogą zostać ukarane mandatem. Opłata za usunięcie pojazdu wynosi 123 złotych. W ciągu ostatniego półrocza stołeczni strażnicy i ZDM z ulic miasta wywieźli około 2 tys. źle zaparkowanych hulajnóg.

Zgodnie z ustawą operatorzy dostosowali pojazdy tak by nie miały one możliwości przekroczenia 20 km/h. W wybranych miejscach takich jak ul. Chmielna między Nowym Światem a Pasażem Wiecha, bulwary wiślane, na odcinku, gdzie nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, czy Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat, w czasie, gdy ulice te są deptakiem prędkość będzie dodatkowo ograniczona do 12 km/h.

„E-hulajnóg dotyczą podobne przepisy, co rowery. Zatem podobnie jak w przypadku rowerów wjazd taką hulajnogą w niektóre miejsca jest zabroniony. Dotyczy to choćby Starego Miasta, gdzie ruch pojazdów na tak małych kołach jest niebezpieczny nie tylko dla pieszych, ale także dla samych hulajnogistów. Nie ma też miejsca, żeby pozostawić sprzęt na wąskich uliczkach nie blokując przejścia. Zakaz wjazdu dotyczy również Łazienek Królewskich i Ogrodu Krasińskich. Operatorzy zobowiązali się do maksymalnego ograniczenia dostępu do tych obszarów” – informuje stołeczny ratusz.

Przeczytaj również: Nawet 500 zł mandatu za nieprzepisową jazdę na hulajnodze. Dziś weszły w życie nowe przepisy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ