Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 grudnia 2023 10:51

Kradzieże rowerów na Żoliborzu nie ustają

"Czy część sił policyjnych tak skrupulatnie pilnujących każdego dnia okolic skrzyżowania ul. Potockiej i ul. Mickiewicza mogłaby zostać skierowana na podwórka i inne miejsca na terenie całego Żoliborza, gdzie mieszkańcy przechowują rowery?” - pyta żoliborski radny.

„Dziś w nocy spod drzwi mieszkania ukradziono rower. Był przypięty. Jeżeli ktoś widział całe zdarzenie proszę o kontakt” – to jedno z ogłoszeń opublikowane w ostatnim czasie na lokalnym forum. Kolejny post dotyczy kradzieży nowego roweru górskiego, wartego kilka tysięcy złotych.

Złodzieje za nic mają zabezpieczenia i kamery. Rowery znikają z klatek schodowych, strzeżonych osiedli, komórek, piwnic i podwórek. Pod każdym postem dotyczącym kradzieży odzywają się inni poszkodowani. Niektórym ukradziono rower nawet dwukrotnie. Często próba kradzieży kończy się również zdemolowaniem jednośladu.

Przeczytaj też: Uwaga Żoliborz: Rowery na celowniku złodziei!

Złodzieje kradną nowe modele, jak i starsze

Bywa tak, że w odnalezieniu roweru pomaga monitoring. Tak było w przypadku mieszkanki Żoliborza, której ukradziono rower spod kościoła przy ulicy Hozjusza. Wówczas poszkodowana zgłosiła incydent na policję. Jak ustalili funkcjonariusze, gdy po nabożeństwie kobieta wyszła z kościoła, roweru już nie było. „Po przejrzeniu nagrania z monitoringu bardzo szybko wyszło na jaw, kto stoi za ta kradzieżą. Patrolowcy wraz z pokrzywdzoną jeździli ulicami Żoliborza, w pewnym momencie zauważyli mężczyznę jadącego na rowerze pokrzywdzonej. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komisariatu” – czytamy w policyjnym komunikacie.

Jednak nie wszyscy, którym skradziono rowery mieli tyle szczęścia. Zwróciliśmy się do Komendy Rejonowej Policji Bielany, Żoliborz z pytaniem jak często udaje się odzyskać skradzione rowery. Jak poinformowała nadkom. Elwira Kozłowska policja nie prowadzi statystyk dotyczących liczby odzyskanych rowerów. Wiadomo jedynie, że wykrywalność w kategorii przestępstwa kradzieży, do której wlicza się również kradzież rowerów, w 2020 roku wyniosła 19,35 proc.

Kradzieże rowerów na Żoliborzu i apel radnego do policji

O narastającej kradzieży rowerów w dzielnicy wspomina Piotr Wertenstein-Żuławski, przewodniczący żoliborskiej rady dzielnicy w złożonej interpelacji. „Niemal każdego dnia docierają informacje od mieszkańców o kradzieżach rowerów z piwnic, klatek schodowych, komórek lokatorskich i garaży podziemnych. Stosowane zapięcia i blokady nie stanowią dla złodziei przeszkody” – czytamy.

Przeczytaj też: Rośnie liczba skradzionych rowerów

Radny domaga się również informacji na temat podejmowanych działań przez policję, które zapobiegałyby kradzieżom rowerów. „Czy policja podejmuje jakiekolwiek działania w celu zwalczania tych przestępstw? Czy część sił policyjnych tak skrupulatnie pilnujących każdego dnia okolic skrzyżowania ul. Potockiej i ul. Mickiewicza mogłaby zostać skierowana na podwórka i inne miejsca na terenie całego Żoliborza, gdzie mieszkańcy przechowują rowery?” – pyta w interpelacji, która nie doczekała się jeszcze odpowiedzi, radny Wertenstein-Żuławski.

Ile ostatecznie rowerów zginęło w tym roku na Żoliborzu? Według policyjnych statystyk w 2020 roku skradziono 29 rowerów. W całym ubiegłym roku łupem złodziei padło 79 jednośladów. Ujmując jednak zestawienie statystyk obejmujących połowę 2020 roku, tzn. okres od stycznia do czerwca odnotowano 48 kradzieży rowerów.  Znacznie gorzej niż na Żoliborzu sytuacja wygląda na Ochocie, gdzie w pierwszym półroczu tego roku skradziono 73 rowery.

Jak zabezpieczyć rower i gdzie ewentualnie szukać skradzionego jednośladu

"Zostawiając rower tylko na 'chwilkę' przypnijmy rower do nieruchomej części otoczenia. Warto pamiętać, że linka powinna trzymać ramę z kołem, a nie tylko, koło które łatwo jest zdjąć" – przestrzegają w oficjalnym komunikacie policjanci z Żoliborza.

W przypadku kradzieży jednośladu niezbędne będą numery identyfikacyjne i cechy charakterystyczne jednośladu. Zgłaszając kradzież warto mieć kartę gwarancyjną z numerem ramy lub dowód zakupy. Mundurowi podpowiadają także by obserwować aukcje internetowe, gdzie mogą być oferowano kradzione jednoślady. Wówczas, jeśli trafimy na swój rower na takiej aukcji należy powiadomić policję.

Przeczytaj też: Od Płatniczej po Cytadelę i z powrotem. Rowerowy przewodnik po Żoliborzu i Bielanach


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ