Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 22:32

Ranking liceów 2021. Jak wypadły szkoły na Żoliborzu i Bielanach?

Choć 2020 rok był trudny dla edukacji to dla żoliborskich liceów okazał się on niezwykle efektywny, co pokazuje ogólnopolski ranking liceów, w którym znalazły się trzy licea z Żoliborza i trzy z Bielan.

Ranking fundacji Perspektywy został przygotowany już 23. raz. Zestawienie to ranking liceów i techników. Zestawieniem od kilku dni żyją szkoły i sami uczniowie. W końcu to oni są adresatami całego zestawienia, które ma im w przyszłości pomóc przy wyborze dalszej ścieżki kształcenia. W tym roku na pierwsze miejsce ogólnopolskiego rankingu wróciło liceum z Warszawy. Tegoroczne zestaw otwiera stołeczne XIV LO im. S. Staszica, które w ścisłej czołówce znajduje się już od 6 lat.

W ostatnich latach w grupie pierwszych 25 najlepszych liceów w Polsce znajdowały się także: XXVII LO im. T. Czackiego, IX LO im. K. Hoffmanowej, II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Batorego, VIII LO im. Władysława IV, V LO im. Ks. J. Poniatowskiego, 2 Społeczne LO STO im. Pawła Jasienicy, XXXIII LO Dwujęzyczne im. M. Kopernika, LXVII LO im. J. Nowaka–Jeziorańskiego, XVIII LO im. J. Zamoyskiego, LXIV LO im. S. I. Witkiewicza, VII LO im. J. Słowackiego.

Metodologia rankingu ogólnopolskiego uwzględnia: sukcesy szkół w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych i wyniki egzaminu zawodowego. Dla szkół dwujęzycznych brane są pod uwagę dodatkowo wyniki z języka obcego na poziomie dwujęzycznym.

https://gazetazoliborza.pl/2020/08/zoliborz-na-czele-witakcy-najbardziej-oblegana-szkola-w-warszawie/

Fundacja Perspektywy przygotowuje swoje rankingi od 1999 roku. Obecnie Perspektywy publikują: Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących, Ogólnopolski Ranking Techników, Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących, Ranking Maturalny Techników, Ranking Szkół Olimpijskich i Ranking Liceów Warszawskich.

Jak poradziły sobie Żoliborskie i Bielańskie licea w zestawieniu?

W ogólnopolskim rankingu w pierwszej setce znalazło się jedno liceum z Żoliborza i jedno z Bielan. Na 27 miejscy znalazło się LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, które od lat jest wysoko w stawce. W poprzednim zestawieniu „Witkacy” znalazł się na 32 miejscu, a więc awansował o 5 lokat. W rekrutacji na obecny rok szkolny „Witkacy” był najczęściej wybieraną szkołą przez kandydatów. Na jedno miejsce ubiegało się trzech uczniów. Na Żoliborzu jest to szkoła, gdzie przyjęto najwięcej olimpijczyków.

Do pierwszej setki niewiele zabrakło LO z Oddziałami dwujęzycznymi im. Stefanii Sempołowskiej. Żoliborskie liceum ze 130 miejsca awansowało w najnowszym rankingi na 103 miejsce. Cieszyć może również wysoki awans prywatnego LO Sióstr Zmartwychwstanek, które znalazło się na 217 miejscu. To lepiej aż o 119 miejsc.

https://gazetazoliborza.pl/2020/06/ranking-ktory-wyroznia-za-aktywnosc-spoleczna-uczniow-w-czolowce-bielanskie-liceum/

Na Bielanach z kolei prym wiedzie LO im. Ignacego Domeyki, które w ogólnopolskim rankingu znalazło się na 43 miejscu zaliczając awans o 15 miejsc w porównaniu do poprzedniego zestawienia. W ubiegłym roku sama placówka zasłynęła m.in. dzięki uczniom, którzy zbudowali protezę bioniczną. Szkoła znalazła się również w czołówce rankingu oceniającego aktywność społeczną uczniów.

Pozostałe dwa licea, które znalazły się w ogólnopolskim zestawieniu to LO z Oddziałami dwujęzycznymi im. Jose Marti i LO im. gen. Stanisława Maczka. LO im. Obie placówki odnotowały spadek. W przypadku LO im. Jose Marti jest to spadek z 57 na 109 miejsce. Podobnie jest jeśli chodzi o LO im. gen. Stanisława Maczka – spadek ze 198 miejsca na 254.

https://gazetazoliborza.pl/2020/03/licealisci-buduja-protezy-bioniczne-maja-byc-tansze-i-dostepne-dla-kazdego/

W technikach lider ciągle ten sam

Wśród techników w ogólnopolskim rankingu zwyciężyło już po raz trzeci z rzędu Technikum Mechatroniczne. Warto dodać, że w pierwszej „50” znalazły się jeszcze: Technikum Architektoniczno-Budowlane im. S. Noakowskiego oraz Technikum nr 9 Lotnicze im. Bohaterów Narwiku. W pierwszej 100 znalazło się żoliborskie Technikum Elektr. nr 3 im. Żołnierzy AK "Żywiciel" awansując tym samym aż o 90 lokat. Opublikowane ogólnopolskie zestawienie zawiera 500 szkół. Pozostałe żoliborskie technika są poza stawką.

Również Bielany mają jednego reprezentanta, który uplasował się na 449. To Technikum Księgarskie im. Stefana Żeromskiego, które awansowało z 488 miejsca.

Fundacja Perspektywy przygotowała również zestawienie techników w skali całego Mazowsza. W pierwszej setce znajdują się cztery technika z Żoliborza i Bielan. Na 10 miejscu, czyli najwyżej znalazło się Technikum „Elektr. Nr 3 im. Żołnierzy AK „Żywiciel”. Nieco dalej, bo na 90 miejscu znalazło się Technikum Mechaniczne nr 7 im. Jana Kilińskiego, a na 112 Technikum Samochodowe nr 3.

Jeśli chodzi o technika z Bielan to w skali Mazowsza najwyżej, bo na 53 uplasowało się Technikum Księgarskie im. Stefana Żeromskiego i Technikum nr 25 im. Stanisława Staszica, które zajęło 81 miejsce.

https://gazetazoliborza.pl/2021/01/religia-w-zoliborskich-placowkach/

Zoliborskie-i-Bielanskie-szkoly-w-ogolnopolskiem-rankingu

Zoliborskie-i-Bielanskie-szkoly-w-ogolnopolskiem-rankingu

Warszawski-ranking-szkol-licealnych-z-Zoliborza-i-Bielan

Warszawski-ranking-szkol-licealnych-z-Zoliborza-i-Bielan

placowki-mazowsze

placowki-mazowsze


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 6°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 13 km/h