Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 11:11

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy

O zwycięstwo w kategorii architektura mieszkaniowa powalczą 2 budynki z Żoliborza i Bielan.

Trwa głosowanie w szóstej edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. To wydarzenie, w ramach którego nagradzane są budynki oddane do użytku w 2019 roku. Laureaci zostaną wyłonieni przez jury konkursowe w 6 kategoriach.

Przyznawane są również trzy nagrody specjalne: za zastosowanie rozwiązań proekologicznych, projektowanie uniwersalne i dostępne dla osób z różnymi niepełnosprawnościami oraz najbardziej prestiżowa nagroda Grand Prix, którą w ubiegłym roku zdobył biurowiec Nowogrodzka Square, a dwa lata temu - bulwary wiślane.

Ponadto, przyznawany jest tytuł Nagrody Mieszkańców. Każdy może oddać swój głos na inwestycje, które zostały nominowane. W ubiegłym roku Nagroda Mieszkańców trafiła do ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury. Głosować można na stronie: www.nagroda-architektoniczna.pl .

Na kogo można oddać głos? Wśród nominowanych jest inwestycja mieszkaniowa znajdująca się na Żoliborzu przy ulicy Potockiej oraz na Bielanach przy ulicy Rudzkiej.

Architektura mieszkaniowa

Autorami nominowanej inwestycji znajdującej się na styku Bielan z Żoliborzem są projektanci z pracowni HRA Architekci. Drugi etap osiedla Mickiewicza przy ulicy Rudzkiej to jedna z pierwszych w Warszawie inwestycji mieszkaniowych posiadających certyfikat BREEAM potwierdzającym realizację projektu w zgodzie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Osiedle składa się z dziewięciu budynków wielorodzinnych, cztery z nich są większe i dłuższe, tworząc wyizolowaną przestrzeń dla pozostałych domów o mniejszej skali. Elewacje wszystkich budynków są białe, mieszkania mają duże okna, balkony i loggie. W oknach są nawiewniki antysmogowe wyposażone w filtry pyłów i alergenów. Na zewnątrz działa czujnik jakości powietrza Airly z aplikacją mobilną.

Osiedle Mickiewicza II ul. Rudzka 5

Drugą nominowaną inwestycją mieszkaniową jest budynek znajdujący się na Żoliborzu przy ulicy Potockiej. To pięciokondygnacyjny budynek o charakterystycznej bryle. To zasługa zastosowania strukturalnych modułów z żelbetu – dużych wykuszy spiętrzonych i poprzesuwanych względem siebie. Taka schodkowość elewacji ma zapewnić prywatność mieszkańcom, wytwarza przestrzeń na częściowo zadaszone tarasy. Znaczną część frontu budynku tworzą okna, które mają wysokość około 3 m. W środku budynku mieści się klatka schodowa z tzw. duszą i atrium, które wpuszcza światło przez dach aż do holu na parterze. Budynek ma zbiornik retencyjny na wodę opadową.

Budynek mieszkalny przy ulicy Potockiej

Kolejnym kandydatem do nagrody w kategorii architektura mieszkaniowa jest drugi etap osiedla Jaśminowy Mokotów. Na ośmiohektarowej powstało 12 dwupiętrowych budynków z blisko 200 mieszkaniami. Powierzchnia biologicznie czynna stanowi 60 proc. terenu, a 8,5 tys. m kw. przeznaczono na ogólnodostępny park Enklawa ze sztucznym jeziorem zapewniającym retencjonowanie wody.

Osiedle Jaśminowy Mokotów
Nowe życie budynków

Nominowanym w tej kategorii jest dawny fort Służew, który został zaadaptowany pod restauracje, kawiarnie i inne lokale usługowe. Całość została opracowana przy ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. Dzięki tej inwestycji teren dawnego fortu ożywił się.

Fort Służew

O nagrodę w tej kategorii powalczy budynek Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. Obiekt przeszedł gruntowny remont, który objął wszystko od piwnic aż po dach, wymagał szczegółowych uzgodnień z konserwatorem zabytków, tak by zachować historyczne detale i elementy aranżacji wnętrz.

Warszawski Szpital dla Dzieci

Konkurentem fortu i szpitala jest Muzeum Woli urządzone w neorenesansowym pałacyku na terenie modernistycznego osiedla Srebrna. Pierwszy etap kompleksowej renowacji i modernizacji zabytku objął prace na zewnątrz. Drugi etap zakończył się w 2019 roku i polegał na modernizacji wnętrz. Część pomieszczeń uległa całkowitej przebudowie. Wschodnia oficyna została przystosowana, by pełnić m.in. funkcję czytelni i biblioteki z salą edukacyjną. Dzięki modernizacji Muzeum Woli udało się wydzielić dwie nowocześnie wyposażone, 150-metrowe sale wystawowe, tzw. Gabinet Wolski, a także przestrzenie warsztatowe i edukacyjne wyposażone w sprzęt multimedialny.

Architektura komercyjna

Dla niektórych ta nominacja może być niezrozumiała, głównie za sprawą elewacji, z którą wiązano większe nadzieje. Mowa o Hotelu Puro zlokalizowany przy ulicy Widok. Hotel wypełnił wyrwę w śródmiejskiej zabudowie i działkę inwestycyjną w całości. Elewacja jest płaska i jasna, obłożona panelami, architekci celowo pozbawili jej światłocienia. Zróżnicowanie kolorystyczne, wyraziste, pionowe i uchylne panele wentylacyjne z metalową kratką i ukrytymi oprawami oświetleniowymi przy wielkich oknach każdego pokoju, sprawiają, że fasada ma wyrazisty rytm podziałów.

Hotel Puro

Drugim nominowanym jest Biurowiec Vector+ przy ulicy Obozowej. Biurowiec składa się z dwóch smukłych budynków o wąskich elewacjach frontowych i wysokości 14. i 6. pięter. Pomiędzy nimi jest przeszklony 6-piętrowy łącznik z tarasem na dachu dostępnym dla pracowników.

Biurowiec Vector+

Trzecim konkurentem jest Kompleks P4 z hotelem Vienna House Mokotow Warsaw. Architektonicznie P4 nawiązuje do dziedzictwa Służewca Przemysłowego. Konstrukcja opiera się na systemie żelbetowych ram. Słupy w kształcie litery „V” i masywne podciągi mają surowy, niemal fabryczny wyraz.

Kompleks P4 z hotelem Vienna House Mokotow Warsaw
Architektura użyteczności publicznej

Druga linia metra po praskiej stronie Wisły ma trzy nowe stacje: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy, Trocka. Ich projekt został wybrany w konkursie architektonicznym. Charakteryzuje je stonowana estetyka i kolorystyka oraz skromna forma zadaszeń przy zejściach prowadzących pod ziemię. Za najciekawszą wielu mieszkańców uznało stację Szwedzką, która jest najczęściej fotografowana i prezentowana w mediach społecznościowych.

Stacja metra Szwedzka

W tej kategorii nominowano najbardziej kameralny budynek ze wszystkich w tej edycji. To Żłobek publiczny nr 67 w Warszawie w Wesołej. Parterowy obiekt powstał na działce leśnej. Architekci dołożyli wszelkich starań, by zachować jak najwięcej drzew na działce. Bryła budynku jest prosta, wyższa w centralnej części, okolona z trzech stron zadaszonym tarasem. Rytm podpór z drewna nawiązuje do gęsto rosnących w pobliżu sosen.

Żłobek publiczny nr 67 w Warszawie w Wesołej

Trzecim nominowanym jest najwyższy budynek spośród wszystkich nominowanych inwestycji w tej edycji konkursu. Siedziba Transportowego Dozoru Technicznego przy ul. Puławskiej, zaprojektowana przez JEMS Architekci składa się z kilku brył, najwyższą stanowi 19-piętrowa część wieżowa (63 m) o kilku uskokach i zróżnicowanej wysokości.

Siedziba Transportowego Dozoru Technicznego
Projektowanie przestrzeni publicznej

Jednym z nominowanych są Bulwary nad Wisłą, a konkretnie trzeci etap w rejonie mostu Świętokrzyskiego i pomnika Syreny. Najkrótszy odcinek bulwarów uporządkował przestrzeń w szerokim pasie pomiędzy Wybrzeżem Kościuszkowskim a Wisłą.

Bulwary nad Wisłą

Z bulwarami konkuruje EKOpark w Ursusie, który powstał przy dawnej fabryce traktorów Ursus. W parku zastosowano panele fotowoltaiczne i zbiorniki retencyjne na wodę, plac zabaw jest zbudowany z drewna i nawierzchni mineralnych. Działa siłownia plenerowa. W parku urządzono ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą. Dla ptaków i owadów przygotowano budki lęgowe, specjalne domki i otuliny drzew. Całość terenu wzbogacają łąki kwietne.

EKOpark w Ursusie

Trzecim nominowanym jest zmodernizowany skwer przy ulicy Karola Szymanowskiego na osiedlu Praga II. W tym miejscu wyremontowano chodniki, postawiono ławki i zadbano o rosnące tam drzewa i posadzono nowe. W urządzaniu przestrzeni wykorzystano stal i drewno – materiały nadające się do przetworzenia. Wszystko jest w pełni dostępne dla osób o ograniczonej mobilności.

Modernizacja skweru przy ul. Karola Szymanowskiego

fot. fot. UM Warszawa/Piotr Krajewski

https://gazetazoliborza.pl/2020/08/domek-dzialkowy-na-zoliborzu-inny-niz-wszystkie/

fort-sluzewiec
fort-sluzewiec

Szpital-dla-dzieci
Szpital-dla-dzieci

Muzeum-Woli
Muzeum-Woli

mickiewicza
mickiewicza

Potocka
Potocka

jasminowa
jasminowa

hotel-puro
hotel-puro

vector-
vector-

kompleks-p4
kompleks-p4

metro
metro

zlobek-w-wesloej
zlobek-w-wesloej

Siedziba-Transportowego-Dozoru-Technicznego
Siedziba-Transportowego-Dozoru-Technicznego

bulwary-nad-wisla
bulwary-nad-wisla

eko-park-w-ursusie
eko-park-w-ursusie

park-karola-szymanowskiego
park-karola-szymanowskiego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ