Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 05:36
Reklama

Dom Kultury na Żoliborzu. Znamy nowe stanowisko radnych

Propozycje radnych nie przyspieszą otwarcia Domu Kultury.

Podczas środowej sesji Rady Dzielnicy Żoliborz przyjęto stanowisko wedle, którego radni opowiadają się za przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących formuły działania centrum kulturalnego przy ulicy Śmiałej na Żoliborzu Oficerskim.

W czerwcu tego roku Urząd Dzielnicy Żoliborz poinformował, że powstanie Dom Kultury. Ma znajdować się w budynku zlokalizowanym pod adresem Śmiała 21, który w przeszłości należał do firmy Veolia. Budynek dysponuje powierzchnią użytkową blisko 550 mkw, z czego parter zajmuje powierzchnię 186,3 mkw, piętro – 190,4 mkw, a piwnica 171,5 mkw. Dodatkowo, do działki przylega budynek Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami dzielnicy Żoliborz, o powierzchni 140 mkw.

W sąsiedztwie przyszłego Domu Kultury znajdują się budynki mieszkalne. Część mieszkańców może mieć obawy związane z działalnością jednostki. Stąd też pomysł by przeprowadzić konsultacje społeczne, tak aby sąsiedzi mieli szansę wypowiedzieć się na temat kształtu działalności Domu Kultury. Jak podkreśliła podczas środowej sesji żoliborska radna Marta Szczepańska z ramienia Miasto Jest Nasze, w trakcie ostatniego posiedzenia Komisji Kultury, której przewodniczy, zaproszeni dyrektorzy Domów Kultury wskazali, że tego typu działania pozwalają uniknąć konfliktów sąsiedzkich.

Kluczową kwestią jest również modernizacja budynku. Zdaniem szefowej dzielnicowej Komisji Kultury ze względu na walory architektoniczne projekt przyszłego gmachu żoliborskiego Domu Kultury powinien powstać na podstawie konkursu architektonicznego a nie na zasadzie przetargu w formule Zaprojektuj i Wybuduj. Szacuje się, że koszt robót budowlanych i pierwszego wyposażenia wyniesie około 7 mln zł.

Ponadto wyłonienie dyrektora jednostki, wedle przyjętego stanowiska przez radnych Żoliborza, powinno nastąpić z udziałem komisji oceniającej, w skład której wejdą przedstawiciele dzielnicy oraz niezależni eksperci z dziedziny animacji kulturalnej.


Dołącz do społeczności Gazety Żoliborza. Rusza zbiórka na Patronite

dom kultury, śmiała 21

dom kultury, śmiała 21


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ